Roman J. aresztowany. Podejrzenie przemytu papierosów

Polsat News poinformował wczoraj o aresztowaniu przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji byłego wicepremiera, ministra rolnictwa i posła z okręgu piotrkowskiego Romana J. i jego syna Huberta. 

Powodem zatrzymania było podejrzenie o udziale obu osób w nielegalnym obrocie papierosami. Na terenie należącej do J. posesji zabezpieczono, według portalu, 11 mln szt. papierosów.

To nie pierwsze problemy byłego parlamentarzysty. W styczniu 2020 r. witryna “farmer.pl” przekazała wiadomość, że Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Opatowie ogłosił drugą licytację 184-hektarowego gospodarstwa należącego do J., w skład którego wchodziły nieruchomości we wsiach Podole i Lipowa pod Opatowem,

Pod młotek poszło 166 hektarów sadów jabłoniowych, budynki, chłodnie i przechowalnie owoców, sortownie, myjnia, magazyny, garaże, kuźnia, budynek administracyjny, hotel robotniczy. Gospodarstwo oszacowano na kwotę 20 575 700 zł, a cena wywoławcza wynosiła 13,7 mln zł.

Roman J. był wicepremierem z nadania PSL w rządzie Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza. Funkcję tę sprawował od marca 1995 do kwietnia 1997 roku. Był także ministrem rolnictwa i gospodarki żywnościowej. W latach 1989-1991 był sędzią Trybunału Stanu. Po upadku rządu PSL-SLD odszedł z PSL i założył Partię Ludowo-Demokratyczną. W 2001 roku ugrupowanie zawarło sojusz z koalicją SLD-UP, lecz rok później wybiło się na niezależność, czego efektem było powstanie Federacyjnego Klubu Parlamentarnego.

W 2004 roku J. bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego z ramienia PLD i Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, a następnie również nieskutecznie w 2005 roku do Sejmu z ramienia SLD.

→ oprac. (kk) 

6.05.2023

• collage: Gazeta Trybunalska

 

One Reply to “Roman J. aresztowany. Podejrzenie przemytu papierosów”

  1. A mogli się wziąć za bezpieczniejszy “byznes”, jak np. fikcyjne przedszkola i wyłudzanie dotacji- tam pełna samowolka itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.