Samorząd województwa łódzkiego wspiera tandetę

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przeznaczył 600 tysięcy złotych na wsparcie w 2023 r. “zadań publicznych województwa łódzkiego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”. Pieniądze zostały przyznane, ale trudno dopatrzeć się w zgłoszonych projektach czegoś autentycznie wartościowego.

Do pierwszego otwartego konkursu ofert pn. “Kulturalnie-regionalnie” organizacje pozarządowe z woj. łódzkiego zgłosiły 155 projektów. 143 spełniły wymagania formalne i z nich wybrano 34 zwycięskie.

Najwyższe dofinansowanie w kwocie po 30 tys. zł otrzymały stowarzyszenia ze Świnic Wareckich i Widawy na organizację przeglądów orkiestr dętych. 25 tys. zł przyznano stowarzyszeniu z Piotrkowa na realizację festiwalu folkloru miejskiego.

Spośród wszystkich propozycji na uwagę zasługuje jedynie sześć: II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny i Kameralny w Kutnie – dotacja 20,5 tys. zł, koncert muzyki kameralnej w Radomsku – dotacja 6 tys. zł, sztuka polska w pałacu Męcińskich w Pajęcznie – dotacja 17,5 tys. zł, kino letnie w Tumie – dotacja 20 tys. zł, cykl koncertów pn. “Słowo i muzyka u jezuitów” w Piotrkowie – dotacja 20 tys. zł i festiwal muzyczny w Dzierżąznie – dotacja 18,2 tys. zł.

Pozostałe propozycje to głównie promocja niczym nie wyróżniających się wydarzeń o niskiej czy bardzo niskiej jakości. Nie mają nic wspólnego ze sztuką czy nawet kulturą i nie wykraczają poza prezentację sikawek strażackich, degustację kiełbasy i bimbru przy dźwiękach disco-polo i kaleczących uszy występach z udziałem tzw. twórców ludowych.

Konkurs ogłoszony przez marszałka województwa wpisuje się idealnie w obłaskawianie elektoratu wiejskiego i małomiasteczkowego przed zbliżającymi się wyborami. Z tego powodu zarówno sama idea “Kulturalnie-regionalnie”, jak i czas – nie są przypadkowe.

Poniżej pełne zestawienie nagrodzonych projektów.

→ M. Baryła

12.05.2023

• foto: Gazeta Trybunalska

 

4 Replies to “Samorząd województwa łódzkiego wspiera tandetę

  1. pisiory za pieniądze podatników kupują sobie głosy,
    chamstwo w państwie jak mawiał klasyk

  2. nie ma co się dziwić poziom dopasowany do gustów Ziemby, Lorka, Telusa i Antka Termobarycznego

  3. 1. Te horyzonty ZZ chyba nikogo nie zaskoczyły.
    2. Trzeba szukać głosów potrzebnych do wyborów.
    3. Robią z nas durniów i śmieją nam się w oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.