Ile kosztuje Telewizja Piotrków – tuba propagandowa urzędu miasta?

Piotrkowski magistrat niezmiennie od 17 lat kierowany przez mgr inż. Krzysztofa Chojniaka (ur. 1966 r.), z zawodu nauczyciela, wielką wagę przywiązuje do promocji i reklamy swojej działalności.

Chojniak nie ma zwyczaju spotykania się z mieszkańcami miasta, jak robią to prezydenci czy wójtowie innych miejscowości, gdyż boi się otwartej konfrontacji i niewygodnych pytań. Jego wrażliwość emocjonalna rozwinęła się w kierunku przyjmowania pochwał. Na krytykę nie jest odporna. Z tego powodu Chojniak najczęściej salwuje się ucieczką, a jeśli już, przyciśnięty do muru, musi udzielić odpowiedzi, nie potrafi ukryć zdenerwowania.

Czytaj: > “Piotrków. Urząd miasta – wydatki na propagandę w lokalnych mediach”

Dlatego zamiast dialogu z władzą piotrkowianie otrzymują gotowe produkty propagandowe serwowane przez część miejskich mediów. Środki przekazywane są do wydawców prywatnych sprzyjających Chojniakowi nie tylko przez urząd, ale także jednostki podległe. Sam włodarz jest bardzo częstym gościem audycji w lokalnym radiu, których jedynym celem jest krzewienie wiary w sukces.

Czytaj: > “Chojniak i Stachaczyk – związek władzy i biznesu”

Oczkiem w głowie magistra inżyniera jest także samorządowa telewizja. Twór o nazwie “Telewizja Piotrków” znajduje się pod skrzydłami Miejskiego Ośrodka Kultury, którym zawiaduje mgr Elżbieta Jarszak pełniąca jednocześnie funkcję redaktor naczelnej nadawcy.

W realizowanych programach, które udostępnienie są jedynie w telewizji kablowej i w serwisie YouTube, dominują materiały zgodne z linią polityczną ratusza, które można podsumować stwierdzeniem: ukazywanie nieustającego dobrobytu i dynamicznego rozwóju miasta. Nie ma to oczywiście odzwierciedlenia w faktach.

Czytaj: > “Kto finansuje radio Strefa FM, czyli warto dobrze żyć z byłym konfidentem”

Oglądalność programów realizowanych przez grupę amatorów jest żenująco niska i zawiera się w przedziale od kilkudziesięciu do kilku tysięcy wyświetleń, przy czym należy dodać, że liczniki platformy YouTube zliczają odsłony, a nie ilość wejść z pojedynczego adresu IP. Nie jest więc trudno manipulować ilością odsłon, gdyż jeden użytkownik może oglądać program nieskończoną ilość razy, co zostanie uwidocznione w zestawieniu wyświetleń.

12 najnowszych materiałów z ilością wyświetleń. Foto / źródło: YouTube. Kliknij, aby powiększyć.

W czasie minionych 13 lat od kiedy istnieje kanał w YT zaledwie trzy propozycje zyskały oglądalność większą niż 100 tysięcy wyświetleń.

Czytaj także: > “Piotrków. OSIR. Pomimo pandemii w 2020 r. wydano 30 tys. na propagandę”

A teraz koszty

W 2021 r. “Gazeta Trybunalska” w artykule “Piotrków. MOK. 41 etatów i 3,5 mln zł na utrzymanie placówki” przedstawiła dane finansowe i organizacyjne MOK w latach 2018-2021. Obecnie koszty utrzymania placówki kultury i telewizji są następujące:

2020 r. – budżet MOK 3,7 mln zł, koszty telewizji 486 tys. zł;
2021 r.  – budżet MOK 3,7 mln zł, koszty telewizji 438 tys. zł;
2022 r.  – budżet MOK 4,4 mln zł, koszty telewizji 450 tys. zł;
2023 r.  (I-V) – budżet MOK 2,0 mln zł, koszty telewizji 225 tys. zł;

W 2023 r. miesięcznie na utrzymanie placówki magistrat przeznacza 400 tys. zł, a na telewizję 45 tys. zł. Jeśli wydatki nie ulegną zmianie cały rok powinien zamknąć się kwotami odpowiednio: 4,8 mln zł i 540 tys. zł.

Podsumowanie

Z punktu widzenia biznesowego utrzymywanie “telewizji” nie ma najmniejszego sensu tym bardziej, że komórka MOK nie jest zainteresowana pozyskiwaniem reklamodawców. Całkowity koszt ponosi samorząd, który w przeważającej części jest finansowany z podatków mieszkańców Piotrkowa. Materiały realizowane przez TP są mizernej jakości zarówno pod względem formy jak i treści. Dlatego też “telewizja” piotrkowska nie jest w stanie wybronić się w kategorii wartości przekazu.

→ K. Kozielski

współpraca: M. Baryła

5.07.2023

• foto: pixabay.com

• czytaj także: > “Piotrków. Muzeum. 140 tys. zł wyrzucone w błoto!”

 

3 Replies to “Ile kosztuje Telewizja Piotrków – tuba propagandowa urzędu miasta?

  1. Czy ktoś myślący samodzielnie ogląda jeszcze tą słabych lotów pseudo telewizję? Od dawna to samo Dno.

    1. Statystyki wyświetleń na youtube najlepiej odzwierciedlają oglądalność, ale i tak zawsze to na plus do kampanii

  2. Piotrkowski magistrat niezmiennie od 17 lat “kierowany” przez K. Chojniaka, a przecież trzeba doliczyć jeszcze lata jak był wiceprezydentem. W sumie to tyle jak Putin.
    Dlatego przyszedł czas najwyższy na zmiany – daj Boże skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.