Prof. Maria Jarzyńska z kolejnym certyfikatem

Miło nam poinformować, że dr Maria Jarzyńska otrzymała kolejny certyfikat recenzenta artykułów naukowych z fizyki, w specjalności termodynamika, dla międzynarodowych czasopism naukowych z listy filadelfijskiej.

Termin „lista filadelfijska” oznacza wykaz czasopism i serii naukowych indeksowanych w bibliograficznych bazach danych, tworzonych przez ISI w Filadelfii. Właściwa i pełna nazwa listy to Thomson Scientific Master Journal List.

Przyznany certyfikat jest ósmym w karierze naukowej dr Jarzyńskiej.

Dokument potwierdzający aktywność recenzencką dr Jarzyńskiej w piśmie naukowym MDPI za lata 2022-2023. Repr. Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Maria Jarzyńska ur. 1956. Pochodzi z rodziny patriotycznej. Jej dziadek Marcin Sitarz walczył o niepodległość Polski. Jest absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie – klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Po zdaniu egzaminu maturalnego ubiegała się o przyjęcie na Politechnikę Częstochowską – Wydział Budowy Maszyn, lecz z powodu braku miejsc naukę kontynuowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, kierunek fizyka (obecnie: Uniwersytet Jana Długosza). W 1980 r. obroniła pracę magisterską pt. „Otrzymywanie i badanie właściwości fotoelektrycznych cienkich warstw ftalocyjaniny miedzi”.

Po studiach otrzymała propozycję pracy w Jastrzębiu Zdrój, kuszono  ją mieszkaniem, ale powróciła do Piotrkowa, aby rozpocząć pracę w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Żwirki i Wigury. W 1986 r., jako pracownik tej szkoły, za przeprowadzenie konferencji dla nauczycieli fizyki woj. piotrkowskiego, otrzymała Nagrodę Inspektora Oświaty.

W 1987 r. trafiła do Zespołu Szkół Budowlanych (ocenie: Zespół Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta). Wkrótce ukończyła studia podyplomowe z fizyki, a w 2010 r. obroniła pracę doktorską pt. “Transport substancji przez membrany opisany równaniami Kedem-Katchalsky’ego dla nieelektrolitów ” na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii. Jej szczególne zasługi dla oświaty i nauki polskiej oraz dorobek zawodowy w pracy dydaktycznej i wychowawczej jako nauczyciela tej szkoły został wyróżniony najwyższymi nagrodami i odznaczeniami państwowymi.

W 2015 r. z rąk ministra edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej otrzymała tytuł profesora oświaty, stając się drugim nauczycielem w Piotrkowie, po profesorze Pawle Kwiatkowskim z I LO im. Bolesława Chrobrego, wyróżnionym tym tytułem.

Równolegle z pracą w ZSP nr 3 wykładała w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Wyższej Inżynierskiej Szkole Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu, a w jej Zamiejscowym Wydziale Nauk Technicznych w Piotrkowie pełniła funkcję dziekana.

W 2018 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego „Frel” ukazała się książka Marii Jarzyńskiej pt. „Transport membranowy substancji w układach nieelektrolitycznych. Matematyczny opis równaniami Kedem-Katchalsky’ego”. Pozycję tę poprzedziło dziewięć artykułów badawczych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach naukowych o zasięgu światowym.

Czytaj: > “Prof. Maria Jarzyńska perła polskiej nauki i edukacji”

W tym samym roku osiągnęła wiek emerytalny i po przejściu na emeryturę zamierzała dalej pracować w “Budowlance”. Jednak dyrektor placówki Edyta Wiernicka, mimo zapewnień, nie podpisała umowy z dr Jarzyńską i na jej miejsce zatrudniła nauczyciela, który pracował na 1,5 etatu w innej szkole.

Rozczarowanie postawą Wiernickiej nie trwało długo, gdyż dr Jarzyńska trafiła do szkół w Łodzi. Jej uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki w konkursach z fizyki ( 2021 r. – I miejsce w województwie łódzkim).

→ (mb)

7.08.2023

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

14 Replies to “Prof. Maria Jarzyńska z kolejnym certyfikatem

 1. Gratulacje dla Pani Marii!!! Miałem przyjemność być Pani uczniem w technikum w ZSP nr 3.
  Pani Maria jest osobą o ogromnej wiedzy, wysokiej kulturze osobistej oraz bardzo życzliwą i pomocną.
  Życzę dużo zdrowi i powodzenia w dalszej pracy naukowej.

 2. Szczere gratulację!!!!!!! Jest Pani inspiracją i wzorem do naśladowania dla całego środowiska związanego z edukacją i nauką. Jako byłego Pani uczenia w ZSP nr 3 “Budowlanka” w Piotrkowie Trybunalskim rozpiera mnie duma, że mogłem na swojej drodze spotkać tak wspaniałego człowieka jak Pani. Z całego serca życzę dalszych sukcesów

 3. Gratulacje Pani Mario! Kolejne wspaniałe osiągnięcie! Zdecydowanie zasłużone poprzez pasję i pracę!

 4. Wielkie Gratulacje , jako były uczeń i wychowanek pani Profesor mogę z czystym sumieniem potwierdzić że jest to wspaniały nauczyciel i wychowawca , mało jest tak ambitnych pedagogów którzy chcą się rozwijać i swoją wiedzą i pasją zarażają młodzież

 5. Gratuluję Pani profesor i dziękuję jednocześnie za przekazanie wiedzy, naukę i serce , które zawsze Pani wkładała poczas zajęć lekcyjnych i po za nimi. Dzięki Pani profesor fizyka stała się przyjemna i zauważalna w codziennym życiu. Życzę dalszych sukcesów Pani Profesor.

  1. Pański komentarz został ocenzurowany przez redakcję w Pana własnym interesie. Stawianie oskarżeń bez podawania dowodów traktujemy jako pomówienie. Proszę o tym pamiętać, gdyż może Pan sobie narobić kłopotów. (red.)

 6. Nauczyciel z pasją, powołaniem i dorobkiem naukowym. Służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Autorytet dla uczniów i nauczycieli. Gratuluję Pani Mario, życzę kolejnych sukcesów.

  1. Pani Profesor , bardzo serdecznie gratuluję , jednocześnie jako były uczeń i wychowanek chciałbym bardzo podziękować , za ogrom pracy , jaki Pani włożyła w przekazanie stosownej wiedzy z przedmiotu ,ale także przede wszystkim , dała się Pani poznać jako super Wychowawca , i potrafiła Pani pomoc mnie i każdemu uczniowi , który tej pomocy potrzebował , pamiętam te czasy , szkole no i Panią i był to super okres w moim życiu, jeszcze raz serdecznie gratuluję i dziękuję za wszystko , pozdrawiam serdecznie Piotr K.

 7. Zdolna i pracowita kobieta. Piotrów stracił, Łódź zyskała. Dla Pani Dr życzę wszystkiego dobrego oraz kolejnych sukcesów.

 8. Gratuluję! Wielkie osiągniecie. Pani profesor jest bardzo wartościową osoba dla całej społeczności Piotrkowa, jak i również całej polskiej oświaty. Osoby, które miały okazje pracować z Panią Marią mają duże szczęście. Wszyscy mieszkańcy Piotrkowa powinni być dumni, że w ich mieście jest ktoś taki! Życzę jak najwiecej takich i większych sukcesów!

 9. No cóż piotrkowskie gułaje wspierają tylko siebie. Na przykład jeden taki przekazał nagrodę pracownicy oświaty, która jest intendentem.
  Według Słownika Języka Polskiego jest to pracownik administracji zarządzający sprawami gospodarczymi danej instytucji.

 10. Wspaniały nauczyciel, wielki człowiek! Jest Pani niezwykle inspirujacą osobą. Gratulacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.