Autostrada Kulczyka sprzedana za 3 mld złotych

Miliarder Sebastian Kulczyk – syn Jana – sprzedał posiadane udziały w spółkach związanych z autostradą A2 — Autostrada Wielkopolska. Kwota transakcji to  3 mld zł.

W piątek “Rzeczpospolita” poinformowała, że Sebastian Kulczyk, jeden ze spadkobierców Jana Kulczyka, sprzedał projekt Autostrady Wielkopolskiej. Aktywa miały zostać sprzedane za 3 mld zł. francuskiemu funduszowi Meridiam inwestującymi w infrastrukturę.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się “Rzeczpospolita”, ostatecznie dopięta transakcja sprzedaży firmy KI One, która miała 23,8 proc. udziałów w spółce Autostrada Wielkopolska (AWSA) oraz 40 proc. udziałów w spółce Autostrada Wielkopolska II (AWSA II.) Sprzedana została także Autostrada Eksploatacja (AESA), odpowiedzialna za utrzymanie koncesyjnych odcinków A2, a także budowlana spółka A2 Route”.

Według “Rz” decyzja o sprzedaży spółek jest częścią długoterminowej strategii Kulczyk Investements. 30-letni proces budowy wartości sprzedanych aktywów został zakończony.

Można przypuszczać, że sprzedaż podmiotów ma związek z zapowiedziami rządu PiS o przystąpieniu do rozmów z prywatnymi koncesjonariuszami tak, by od nowego roku przedstawić plan likwidacji opłat za te odcinki. Kulczyk junior “uciekając do przodu” pozbył się problemu i możliwych nacisków ze strony rządu.

→ (kk)

11.09.2023

• foto: pixabay.com

• czytaj także: > “Państwowe autostrady bezpłatne, ale tylko dla samochodów osobowych i motocykli”

One Reply to “Autostrada Kulczyka sprzedana za 3 mld złotych”

  1. Ewidentnie bał się wygranie wyborów przez peło- po nich można się wszystkiego spodziewać …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.