Piotrków. Bierny dyrektor Zarządu Dróg Szokalski

Niemal rok temu “Gazeta Trybunalska” zwróciła się z pismem do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, kierowanego przez dyr. Karola Sokalskiego, w sprawie poprawy bezpieczeństwa na ulicy Rycerskiej.

Pismo do Zarządu Dróg otrzymało następujące brzmienie:

Kliknij, aby powiększyć.

Odpowiedź nadeszła wkrótce:

Kliknij, aby powiększyć.

Pierwsza sprawa została załatwiona, po pewnym czasie wymieniono element infrastruktury, ale w drugim przypadku natrafiliśmy na opór materii. Szokalski, choć obowiązują go przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, nie raczył uzasadnić odmowy montażu słupków, mimo, że argumenty przedstawione przez “GT” wydają się być bezsporne. Przykłady:

Ulica Rycerska. Pomimo prawidłowo ustawionego znaku B-36 kierowcy parkują, jak im wygodnie. Kliknij, aby powiększyć.
Postój niezgodny z zasadami opisanymi w Kodeksie ruchu drogowego powoduje utrudnianie ruchu innym pojazdom. Kliknij, aby powiększyć.
Parkowanie samochodów na pasie ruchu przeznaczonym dla pieszych powoduje, że zmuszani są do wejścia na pas ruchu przeznaczony dla pojazdów. Kliknij, aby powiększyć.

Za nieprawidłowe parkowanie całkowitą winę ponoszą kierujący i próby usprawiedliwiania ich bezmyślności nie mają najmniejszego sensu tym bardziej, że kilka kroków dalej znajdują się dwa obszerne parkingi – bezpłatne dla klientów dyskontu spożywczego. Policja, jak wspomniano w piśmie, nakłada za popełnione wykroczenia mandaty.

Taki postój może oznaczać mandat w wysokości 700 zł i 7 pkt. karnych. Kliknij, aby powiększyć.

Często są one bardzo dotkliwe, gdyż auta pozostawiane są także w obrębie przejścia dla pieszych i skrzyżowania. Kierujący hyundaiem za trzy popełnione  wykroczenia powinien otrzymać karę w wysokości 700 zł i 7 pkt. karnych, a w przypadku, gdy funkcjonariusz uzna, że doszło do blokowania lub utrudniania ruchu doliczyć może nie mniej niż 500 zł i 8 pkt. karnych. Zatem dwa wyjazdy po zakupy i seria wykroczeń spowodują, że kierujący pożegna się z prawem jazdy.

Czytaj: “Nie warto lekceważyć przepisów o zatrzymaniu i postoju. Przykłady wykroczeń”

Osobników z pełną premedytacją nie stosujących się do podstawowych zasad ruchu drogowego należy bezwzględnie i stanowczo karać, ale można też tworzyć takie rozwiązania, które będą przeciwdziałały wykroczeniom. I to jest zadanie dla zarządców dróg, i nie tylko publicznych, którzy powinni tak organizować ruch, aby nie dawać szansy na łamanie lub naginanie przepisów. Ale do tego potrzeba jest wyobraźnia, wiedza i dobra wola. Jak widać w tym wypadku zabrakło wszystkich trzech elementów. Szokalski, o czym wspomniał w piśmie, jest zdania, że należy egzekwować przepisy, czyli karać, niż do tego nie dopuszczać.

“Gazeta Trybunalska” zajmowała się w swojej historii dużo bardziej skomplikowanymi sprawami i tym razem także doprowadzimy do tego, że Szokalski zmieni decyzję, a ten odcinek ulicy Rycerskiej zostanie oczyszczony z nieprawidłowo parkujących samochodów.

→ M. Baryła

12.02.2024

• zdjęcie tytułowe: dyrektor Zarządu Dróg Szokalski, foto / źródło: piotrkow.pl

• więcej o pracy Szokalskiego: > tutaj

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.