Polacy żyją obecnie o 7-8 lat dłużej niż 30 lat temu

Podczas trwania panelu ekspertów na temat zdrowia jako wartości społecznej prezes ZUS Zbigniew Derdziuk poinformował, że w ciągu ostatnich 30 lat przeciętne trwanie życia wydłużyło się o 7-8 lat. Ubyło rencistów, wzrosła natomiast liczba emerytów. “Patrzę na te szacunki optymistycznie” – stwierdził.

W 2023 r. zostało wydane 27 mld zł na zasiłki chorobowe, z czego około 11 mld zł to wydatki pracodawców, a 16 mld zł to wydatki funduszu chorobowego.

W ubiegłym roku przeciętne zwolnienie lekarskie trwało 11 dni, co daje w sumie 276 mln dni zasiłkowych. “To ogromny ubytek ludzi na rynku pracy” – ocenił prezes Derdziuk.

Szef ZUS podkreślił, że obecnie wszyscy lekarze korzystają z certyfikatu ZUS do wydawania e-zwolnień, e-skierowań i e-recept. “Marzę o tym, żeby te wszystkie dane dotyczące absenteizmu, prezenteizmu, zachorowań, skutków ekonomicznych i społecznych poszczególnych schorzeń były przesłanką do kreowania programów profilaktycznych, bo my de facto zajmujemy się skutkiem stanu zdrowia pacjenta” – mówił.

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podkreślił, że rolą Ministerstwa Zdrowia jest wyrównywanie różnic w dostępie pacjentów do świadczeń zdrowotnych. Jak mówił, równy dostęp do nich jest bolączką systemów, które nie są w odpowiedni sposób dofinansowane i nie są jasno finansowane.

→ PAP / oprac. (kk)

14.05.2024

• foto: pixabay.com

 

One Reply to “Polacy żyją obecnie o 7-8 lat dłużej niż 30 lat temu”

  1. Liczy się jakość, a nie ilość i tego w kwestii wieku powinniśmy się trzymać- co to za przyjemność przeżyć 85 lat w ubóstwie lub na jego granicy, jak żyje większość seniorów ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.