Pracownik Łódzkiego Ośrodka Geodezji zatrzymany przez CBA

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pracownika Łódzkiego Ośrodka Geodezji, który nielegalnie pozyskał, a następnie sprzedał, bądź usiłował sprzedać, bazy danych łódzkich nieruchomości. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Łodzi prowadzą wielowątkowe śledztwo w sprawie nadużyć oraz przyjmowania korzyści majątkowych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w latach 2021-2023 jeden z urzędników Łódzkiego Ośrodka Geodezji (ŁOG) przekazywał odpłatnie osobom nieuprawnionym informacje oraz dane gromadzone i przetwarzane przez ŁOG w informatycznych systemach danych, w tym numery ksiąg wieczystych, numery działek, adresy nieruchomości ze wszystkich obrębów geodezyjnych w Łodzi. Z ustaleń funkcjonariuszy CBA wynika, że baza mogła zawierać 200 tysięcy wpisów. Wynikające z baz informacje mężczyzna sprzedawał m.in. podmiotom gospodarczym działającym w branży nieruchomości.

Dodatkowo pracownik wystawiał nielegalnie wypisy z rejestru nieruchomości. W zamian otrzymywał korzyści majątkowe, a także gratyfikacje w postaci alkoholu i kart podarunkowych.

W ramach prowadzonego śledztwa, funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Łodzi przeprowadzili czynności procesowe wobec kilkunastu osób, które miały związek ze sprawą. We współpracy z funkcjonariuszami Delegatur CBA z Warszawy, Białegostoku, Lublina i Poznania przeprowadzono przeszukania miejsc ich zamieszkania oraz zatrudnienia.

W trakcie realizowanych czynności funkcjonariusze CBA zabezpieczyli nośniki danych, dokumentację papierową i elektroniczną, ujawnili również środki pieniężne w kwocie 600 tys. złotych oraz 300 sztuk opakowań substancji farmaceutycznych niewiadomego pochodzenia i składu chemicznego. Wartość zabezpieczonego mienia szacowana jest na kwotę ok. 800 tys. złotych.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali pracownika Łódzkiego Ośrodka Geodezji, który został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Mężczyzna usłyszał zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

Wobec zatrzymanego, na wniosek Prokuratora nadzorującego śledztwo, Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi  zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sprawa jest rozwojowa

Komentarz

Co opisana sprawa może mieć wspólnego z Piotrkowem? Przekonamy się wkrótce.

→ Zespół Prasowy CBA / oprac. (kk)

20.05.2024

• grafika: CBA

• więcej o sprawach prowadzonych przez CBA: > tutaj

 

3 Replies to “Pracownik Łódzkiego Ośrodka Geodezji zatrzymany przez CBA

  1. Czytałam gdzieś, że zatrzymali kolejne osoby powiązane z wyłudzaniem dotacji na fikcyjne przedszkola i studentów. Szacuje się , że wyłudzili 140 baniek a mózgiem grupy był fotograf. Podobno osoby z Piotrkowa również są zmięszane w tego typu biznesy i również były zatrzymane.

  2. Przypadkiem Harry Potter zrobił wickiem geodetę i przypadkiem kampanię sponsorowali deweloperzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.