Zamach na premiera Słowacji. Robert Fico ciężko ranny

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w miejscowości Handlova na zachodzie kraju, gdzie odbywało się wyjazdowe posiedzenie rządu. Rannego przewieziono do szpitala. Jak podaje telewizja TA3, domniemany napastnik został spacyfikowany i zatrzymany przez policję.

Według relacji świadków Fico wyszedł przed Dom Kultury, gdzie odbywało się posiedzenie rządu, i witał się z ludźmi, gdy padło kilka strzałów. Funkcjonariusze ochrony podnieśli premiera z ziemi i przenieśli go do samochodu, którym odjechali wraz z politykiem do szpitala.

Policja otoczyła kordonem okolicę, a Dom Kultury został ewakuowany. O bezpieczeństwo pozostałych członków rządu zadbała ochrona.

Pogotowie ratunkowe poinformowało, że wysłało do Handlovej śmigłowiec służb medycznych po otrzymaniu zgłoszenia, że postrzelony został 59-letni mężczyzna.

Na razie nie ma informacji o stanie zdrowia szefa rządu. Stacja telewizyjna TA3 podała, że polityk został postrzelony w brzuch.

– Mogę potwierdzić, że doszło do próby zamachu na premiera Roberta Ficę – potwierdził w środę po południu w rozmowie z agencją Reutera rzecznik słowackiego resortu spraw wewnętrznych.

Ministerstwo nie przekazało żadnych informacji na temat stanu zdrowia Ficy – poinformował Reuters.

Stan postrzelonego premiera Słowacji Roberta Fico zagraża jego życiu i jest zbyt poważny, by przewieźć go do stolicy. Zabrano go śmigłowcem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy – poinformował słowacki rząd w komunikacie.

Wcześniej rzeczniczka szpitala w miejscowości Handlova, gdzie premier trafił zaraz po zamachu, powiedziała, że był przytomny, gdy go tam przywieziono.

Jak podał słowacki portal “Plus 7 Dni”, cytując doniesienia TV Joj, sprawcą postrzelenia był 71-letni mężczyzna ze słowackiego miasta Levice. Nieoficjalne informacje portalu wskazują zaś, że strzelcem mógł być Juraj C. – urodzony w 1953 roku pisarz i poeta, jeden z założycieli klubu literackiego DÚHA w 2005 roku. Od 2015 roku Juraj C. ma być członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Słowackich.

Słowacki portal Pravda przekazał, że sprawca zamachu był w tłumie i krzyknął do premiera Fico, by podszedł do barierki: “Robo, chodź tutaj”. Wtedy miały paść strzały.

Portal “aktuality.sk” skontaktował się z synem podejrzanego o strzelaninę. Mężczyzna ma być zszokowany zaistniałą sytuacją. Potwierdził, że ojciec legalnie posiadał broń.

– Nie mam pojęcia, co ojciec myślał, co zaplanował i dlaczego tak się stało – powiedział. Zapytany, czy jego ojciec miał negatywny stosunek do premiera, rozmówca “aktuality.sk” mówił: “Powiem tak – nie głosował na niego. To wszystko, co mogę na ten temat powiedzieć”.

→ PAP / Reuters / TVN24 / oprac. (kk)

15.05.2024

• foto / źródło: youtube.com

• czytaj także: > “Prezydentowi Dudzie łatwo jest zrobić krzywdę. Wszystko przez jego ochronę”

 

 

One Reply to “Zamach na premiera Słowacji. Robert Fico ciężko ranny”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.