Śmierć Jerzego Stuhra

W wieku 77 lat zmarł aktor filmowy i teatralny, polonista, scenarzysta, reżyser, profesor sztuk teatralnych Jerzy Stuhr. Informację tę potwierdziła dla PAP Barbara Kwiatkowska z Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 r. w Krakowie. W 1970 r. ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1972 r. krakowską PWST, której po latach został rektorem. Po studiach został zatrudniony w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Już wcześniej, w 1971 r., pojawił się jako aktor filmowy w “Milionie za Laurę” Hieronima Przybyła i w “Trzeciej części nocy” Andrzeja Żuławskiego.

W 1977 r. stworzył pierwszą ze swoich najsłynniejszych filmowych kreacji. W “Wodzireju” Feliksa Falka wcielił się w postać Lutka Danielaka. Lutek – parweniusz, przebojowy dorobkiewicz, który bezwzględnie dąży do osiągnięcia życiowego sukcesu, a dla kariery gotów jest poświęcić wszystko, nawet najbliższych przyjaciół – “stał się symbolem moralnej degrengolady epoki ‘małej stabilizacji'” – pisał na łamach “Polityki” Janusz Wróblewski.

Człowieka dwuznacznego moralnie – pozbawionego skrupułów adwokata – Stuhr zagrał następnie w dramacie “Bez znieczulenia” w reżyserii Andrzeja Wajdy (1978).

W 1979 r. wykreował rolę Filipa Mosza w “Amatorze” Kieślowskiego. Zagrał zatrudnionego w zakładzie przemysłowym zaopatrzeniowca, dla którego momentem przełomowym w życiu staje się kupno amatorskiej kamery filmowej. Końcowa scena “Amatora”, kiedy opuszczony przez bliskich Mosz kieruje obiektyw kamery na siebie samego, należy do najsłynniejszych w historii polskiego kina; jest też często określana jako “manifest programowy” Kieślowskiego.

Talent komediowy Stuhra można było podziwiać m.in. w filmach Juliusza Machulskiego “Kingsajz” (1987, Stuhr w roli nadszyszkownika Kilkujadka), “Kiler” (1997, w roli komisarza Ryby) i “Seksmisja” (1984), w której, jako Maks, wygłaszał pamiętne kwestie: “Ciemność, widzę ciemność! Ciemność widzę!”, “Sfiksowałyście, boście chłopa dawno nie miały! Chłopa wam trzeba!”. W 2008 r., podczas gali rozdania Złotych Kaczek, przyznawanych przez czytelników magazynu “Film”, “Seksmisję” uhonorowano nagrodą dla najlepszej polskiej komedii stulecia.

Do znanych ról Stuhra należą także kreacje w filmach: “Szansa” Feliksa Falka (1979), “Pociąg do Hollywood” Radosława Piwowarskiego (1987), “Obywatel Piszczyk” Andrzeja Kotkowskiego (1988), “Persona non grata” Krzysztofa Zanussiego (2005) oraz “Kajman” włoskiego reżysera Nanniego Morettiego (2006).

W 2011 r. Jerzego Stuhra ponownie można było zobaczyć w filmie Morettiego – w komediodramacie “Habemus papam – mamy papieża”. Obraz, który walczył o Złotą Palmę na festiwalu w Cannes jest opowieścią o pogrążonym w depresji papieżu, cierpiącym z powodu samotności. Stuhr wystąpił w roli rzecznika papieża, zaś samego zwierzchnika Kościoła zagrał Michel Piccoli. Rok wcześniej premierę miał film Jacka Koprowicza “Mistyfikacja”, w którym Stuhr wcielał się w postać wybitnego dramaturga i malarza Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Karierę filmowego reżysera Stuhr rozpoczął w 1994 roku, “Spisem cudzołożnic”, zrealizowanym na podstawie powieści Jerzego Pilcha. “Nigdy nie dano mi szansy zagrania inteligenta, którym się czułem. Chciałem opowiedzieć (…) o bohaterze swojego pokolenia, przekazać to wszystko, czym się zaraziłem w filmach Kieślowskiego w latach siedemdziesiątych. (…) Tak się cudownie złożyło, że Witold Adamek podsunął mi powieść Jerzego Pilcha” – tłumaczył wówczas Stuhr w wywiadzie dla “Życia Warszawy”.

W dorobku reżyserskim Stuhr miał również nakręcone w oparciu o własne scenariusze filmy: “Historie miłosne” (1997), które na festiwalu w Wenecji zdobyły prestiżową nagrodę krytyków FIPRESCI, nominowany w Wenecji do Złotego Lwa “Tydzień z życia mężczyzny” (1999), “Pogoda na jutro” (2003) i “Korowód” (2007), a także uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Karlowych Warach obraz “Duże zwierzę (2000), wyreżyserowny przez Stuhra według scenariusza Kieślowskiego.

Przez wiele lat – od 1972 roku – był związany ze Starym Teatrem im. Modrzejewskiej w Krakowie. Na jego deskach grał w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Andrzeja Wajdę, Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego. Na scenie tej samodzielnie reżyserował przedstawienia. W dorobku Stuhr miał też m.in. wieloletnią, zapoczątkowaną w latach osiemdziesiątych współpracę z teatrami włoskimi.

W 2018 r. artysta został uhonorowany Polską Nagrodą Filmową Orły za osiągnięcia życia. Reżyser Janusz Majewski, mówiąc wówczas o aktorstwie Stuhra, podkreślił, że zawsze jest w nim prawda. “Każda postać grana przez niego dostaje porcję autentyzmu, jakiejś szczerości. Mimo że każda jego rola jest inna, że do każdej są inne wymagania, to Stuhr we wszystkich kreacjach wciąż pozostaje sobą, zawsze go gdzieś pod spodem, pod tekstem roli, pod prezentowanymi wydarzeniami widać, zawsze gdzieś pod tym wszystkim Stuhr daje się rozpoznać” – ocenił.

Jerzy Stuhr przez wiele lat pracował jako pedagog. W 1994 r. uzyskał tytuł profesora w dziedzinie sztuk teatralnych. W latach 1990-1996 oraz 2002-2008 był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od 1998 r. był również członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

W 2020 r. aktor przeszedł udar mózgu. Wcześniej, w 2011 r. wykryto u niego nowotwór krtani. Obserwując świat ze szpitalnego łóżka, zaczął pisać dziennik, który później ukazał się pod tytułem “Tak sobie myślę”. “Coraz odważniej mówię, że kończę z zawodem. Że on mnie męczy, że rodzaj aktorstwa, który zawsze uprawiałem, wymaga ogromnej kondycji psychofizycznej, której coraz bardziej mi brak, a inaczej uprawiać go nie potrafię. (…) W ogóle tak sobie myślę, że teatr jest dla ludzi młodych. Jakoś im się bardziej wierzy, kiedy starają się nam przedstawiać fikcyjny świat, tę iluzję rzeczywistości” – pisał.

Stuhr w dzienniku wspomniał także role, które najwięcej dały mu w sensie rozwoju aktorskiego. Paradoksalnie, nie były to wcale kreacje znane i chwalone przez krytyków. Ważniejsze okazały się role trudne, takie, z którymi aktor musiał się zmagać, jak jego “Hamlet”. “Zawsze uważałem, że skoro obdarzony jestem pewnymi zdolnościami, które innym nie są dane, to moim obowiązkiem jest ludziom służyć pod każdą postacią i w każdej formie, od beztroskiego śmiechu, po wzruszenie i przerażenie. Oto cała moja misja! A aktorstwo to nic innego, jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie” – dodał w innym miejscu.

W lutym br. artysta powrócił jednak na teatralne deski. W warszawskim Teatrze Polonia wyreżyserował spektakl “Geniusz” wg sztuki Tadeusza Słobodzianka, w którym zagrał rosyjskiego reżysera i pedagoga – uważanego za ojca nowoczesnego teatru – Konstantina Stanisławskiego. Pytany przez PAP, dlaczego podjął się wystawienia tego dramatu, Stuhr odpowiedział: “bo to jest dramat o Stanisławskim, czyli moje życie”. “To przedstawienie traktuję jako mały hołd składany całemu mojemu zawodowemu życiu” – podkreślił.

W ostatnich latach życia aktor podkopał swój wizerunek za sprawą zdarzenia drogowego do jakiego doszło 17 października 2022 r. w centrum Krakowa, gdy będąc pod wpływem alkoholu prowadził samochód i potrącił motocyklistę, a następnie odjechał z miejsca. Jego późniejsza postawa także nie przysporzyła mu sympatii. Kilka miesięcy od tych wydarzeń w wywiadach podkreślał, że czuję się niewinny, bo skończyło się na kolizji, “Tak naprawdę nic nie zrobiłem, więc wewnętrznie jestem kompletnie czysty” – mówił.

Sprzeczne komentarze wywoływały także polityczne wystąpienia Stuhra, w których krytykował rząd PiS i prezesa ugrupowania Kaczyńskiego.

Oburzenie opinii publicznej wywołało również  stwierdzenie aktora, że poza granicami kraju prosi żonę, by nie mówiła do niego w ojczystym języku. – Jak się mnie pani pyta, jak się czuję jako Polak za granicą, to powolutku już mówię żonie na ulicy: “Tylko nie za głośno po polsku” – powiedział w rozmowie z dziennikarką “Wirtualnej Polski”.

→ PAP / kh / (kk)

9.07.2024

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o J. Stuhrze: > tutaj

 

One Reply to “Śmierć Jerzego Stuhra”

  1. A ja ze smutkiem czytam setki komentarzy pisanych przez “najprawdziwszych patryjotuf”, których oburzało jedynie to, że Stuhr, nie bacząc na polityczną poprawność, przyłoił nieco polskim kołtunom…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.