34 tysiące osób obejrzało wystawę “Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy”, jaką w dniach 8.03 – 8.09.2024 r. udostępnił warszawski Dom Spotkań z Historią.
W niedzielę, 8 września, odbył się finisaż prezentacji, który zgromadził trzy pokolenia odbiorców. Wśród gości znalazł się wnuk fotografa Filip i jego żona Anna. O podsumowanie ekspozycji pokusiła się Katarzyna Kalisz z Narodowego Archiwum Cyfrowego, a wydarzenie poprowadziła Katarzyna Madoń-Mitzner, kuratorka wystawy.
Fotografie Siemaszki (1925-2015), to potężny ładunek historii i zmieniającego się krajobrazu stolicy w socjalistycznej Polsce. Pierwsze zdjęcia Warszawy powstały w 1945 r., ale poważna praca rozpoczęła się w 1948 r., gdy 23-letni młody mężczyzna wraz z rodziną osiadł w zrujnowanym mieście. Rozpoczął studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, wkrótce otrzymał posadę w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym, gdzie zajmował się dokumentowaniem odbudowy Warszawy.
W 1951 r. został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Przez kolejnych 12 lat pracował w Państwowym Przedsiębiorstwie Konserwacji Architektury Monumentalnej, tam również tworzył materiały dokumentalne.
W 1953 r. trafił do redakcji kolorowego tygodnika “Stolica”, tam ujawnił się jego talent reporterski. Utrwalał na kliszy mieszkańców stołecznego miasta, nie tylko podczas pracy, ale także życia codziennego, fotografował wnętrza, wykonywał portrety. To dzięki tym obrazom zwiedzający wystawę mieli możliwość zapoznania się z ówczesnymi trendami w obyczajach, modzie, stylu.
W 1969 r, znalazł się w zespole redakcyjnym bardzo popularnego tygodnika “Perspektywy”, gdzie jako fotograf prasowy przepracował kolejne 21 lat. To w tamtym czasie przyjął zlecenie od Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, co pozwoliło mu wykonać tysiące zdjęć lotniczych.
Na dorobek autorski Siemaszki składa się kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, dwa albumy o Warszawie wydane w 1964 i 1969 roku oraz ponad dwieście okładek “Stolicy”. Część prac z bogatego dorobku fotografa została zakupiona przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, dostępna jest: > tutaj. A prezentacja pt. “Warszawa Siemaszki”: > tutaj. Szczegółowy biogram twórcy znajduje się: > tutaj.
→ (mb)
24.09.2024
• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska
• o wystawach w Domu Spotkań z Historią: > tutaj
• o innych wystawach: > tutaj