W Wieluniu prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach upamiętniających 85. rocznicę napaści Niemiec na Polskę, co dało początek II wojnie światowej.
– Świat wie od zawsze, że wojnę toczą żołnierze. Ale brutalny, zmasowany atak na śpiących, nieuzbrojonych ludzi, na kobiety i dzieci, na niebroniące się i niebronione miasto zawsze w historii uważany był za akt absolutnego barbarzyństwa – mówił Andrzej Duda o ataku na Wieluń.
Niemcy zajęli Polskę błyskawicznie, pomógł im w tym tymczasowy sojusznik – Związek Sowiecki – którego armia zaatakowała wschodnie ziemie 17 września. Ostatnia polska jednostka operacyjna poddała się 6 października.
Nastał czas okupacji, a wraz z nią czas eksterminacji ludzi zamieszkujących kraj nad Wisłą. Hitler nienawidził Żydów, Słowian, Romów, inteligencji, homoseksualistów i wszystkich nacji niezgodnych z ideologią, którą stworzył.
W wyniku wojny zginęło 6 mln obywateli Rzeczpospolitej, a tylko 10 proc. poniosło śmierć wskutek bezpośrednich działań zbrojnych. Sama Warszawa to ponad 800 tys. zabitych. Ogromna była ilość rannych, kalek, sierot.
Straty materialne Polski, według sprawozdania sporządzono w 1947 roku, wyniosły 258,4 mld złotych przedwojennych (ówczesnych 50 mld dol.). W 2022 r. raport dotyczący strat został uwspółcześniony. Zgodnie z nim Niemcy winny zapłacić Polakom 6 bilionów 220 mld złotych.
– Pytają nas, czy Polacy wybaczyli Niemcom? Jesteśmy narodem chrześcijańskim, obowiązkiem jest wybaczenie. W istocie wybaczyliśmy, choć pamiętamy. Ból jest. Cały czas są jeszcze dziesiątki tysięcy tych, którzy osobiście zostali skrzywdzeni przez Niemców – powiedział Andrzej Duda w Wieluniu.
– Za te wyliczalne straty, które ponieśliśmy w wyniku wojny i napaści zadośćuczynienie nie tylko jest możliwe, ale jest należne. I my, Polacy, go oczekujemy – przekonywał. – To jest oczekiwanie polskiego społeczeństwa, a odpowiedzialność spoczywa na polskich władzach. I polskie władze powinny się tego domagać. I wierzę w to, że polskie władze będą się domagały aż do skutku. Liczę też, że będziemy mieć w tym zakresie także uczciwe wsparcie wspólnoty międzynarodowej – powiedział.
O godz. 4.40 zabrzmiały w Wieluniu syreny alarmowe upamiętniające ofiary bombardowania miasta, które jest nazywane „polską Guernicą”.
Następnie zabił dzwon przekazany miastu przez Prezydenta RP w 2019 r. Zabrzmiało 12 uderzeń symbolicznie upamiętniając 1200 ofiar niemieckiego nalotu.
→ KPRP / oprac. (kk)
1.09.2024
• grafika: KPRP
• więcej o II wojnie swiatowej: > tutaj
Zabrakło 1188 uderzeń dzwona. W nostalgicznym charakterze, przy każdym uderzeniu, przez miejskie megafony powinno się odczytać tożsamość ofiary.
Mało tego, tak powinien wyglądać 1 września w każdej miejscowości. Ojczyźnie dosłownie wyrwano serce z piersi i taki chodzący sklerotyk po dziś dzień chadza polskimi ulicami.
Dzień wielkiej zadumy i refleksji dla wszystkich strojnisiów ubierających się w ubrania hugo boss, który był bankrutujących krawcem, po zapisaniu się do NSDAP, otrzymał zlecenia na mundury dla niemieckiego wojska, głównie SS.
Dziecko epoki nazistowskiej Volkswagen, Ferdynand Porsche z czołgami tygrys, bombowce junkers, pociski V1.
Ubezpieczyciel Allianz, który ubezpieczał między innymi oprawców obozu Auschwitz i Dachau
Henry Ford, który miał zwyczaj wręczania łapówek hitlerowi.
Pozostaje spojrzeć tylko na piotrkowskie ulice. Obraz całkowitego braku świadomości historycznej. Co prawda Allianz się wyniósł z Piotrkowa, ale nie z powodu pomówień przez mieszkańców o współpracę ze zbrodniarzami.
Ani słuchać, ani wąchać tego “czegoś”. Nawet przy tego typu okazjach.