29 kwietnia 2020 r. grupa 1278 polskich sędziów skierowała do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie apel w sprawie tzw. wyborów kopertowych, jakie w czasie trwania pandemii miały wyłonić nowego prezydenta RP.
Wśród osób zaniepokojonych próbą naruszenia Konstytucji, Kodeksu wyborczego i innych ustaw, jakie podpisały dokument skierowany do OBWE, znalazło się 31 sędziów z okręgu piotrkowskiego reprezentujących Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim i Sądy Rejonowe w Bełchatowie, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim. Tylko w Sądzie Rejonowym w Radomsku nie znalazł się nikt, kto przeciwstawiłby się niezgodnym z prawem zamiarom rządu Morawieckiego.
Lista sędziów przedstawia się następująco:
SSO Magdalena Marczyńska, SO w Piotrkowie Trybunalskim
SSO Urszula Sipińska-Sęk, SO w Piotrkowie Trybunalskim
SSO Paweł Lasoń, SO w Piotrkowie Trybunalskim
SSO Beata Łapińska, SO w Piotrkowie Trybunalskim
SSO Ireneusz Grodek, SO w Piotrkowie Trybunalskim
SSO Agnieszka Leżańska, SO w Piotrkowie Trybunalskim
SSO Magdalena Zapała-Nowak,SO w Piotrkowie Trybunalskim
SSO Katarzyna Sztandar, SO w Piotrkowie Trybunalskim
SSO Ewa Tomczyk, SO w Piotrkowie Trybunalskim
SSO Paweł Hochman, SO w Piotrkowie Trybunalskim
SSO Agnieszka Szulc-Wroniszewska, SO w Piotrkowie Trybunalskim
SSO Mariola Mastalerz, SO w Piotrkowie Trybunalskim
SSO Adam Bojko, SO w Piotrkowie Trybunalskim
SSO Tomasz Olszewski, SO w Piotrkowie Trybunalskim
SSO Dorota Krawczyk, SO w Piotrkowie Trybunalskim
SSR Lucyna Szewczyk, SR w Piotrkowie Trybunalskim
SSR Rafał Nalepa, SR w Piotrkowie Trybunalskim
SSR Grażyna Marek, SR w Piotrkowie Trybunalskim
SSR Małgorzata Kałuża, SR w Piotrkowie Trybunalskim
SSR Przemysław Maciejewski, SR w Bełchatowie
SSR Lucyna Szafrańska, SR w Bełchatowie
SSR Beata Grabiszewska, SR w Bełchatowie
SSR Tomasz Marczyński, SR w Bełchatowie, wiceprezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”
SSR Piotr Nowak, SR w Bełchatowie
SSR Aneta Świtalska-Forenc, SR w Bełchatowie
SSR Piotr Fal, SR w Bełchatowie
SSR w stanie spoczynku Krzysztof Lasota, SR w Opocznie
SSR w stanie spoczynku Dorota Lasota, SR w Opocznie
SSR Jadwiga Świątek, SR w Opocznie
SSR Mariusz Kubiczek, SR w Tomaszowie Mazowieckim
SSR Robert Plaskota, SR w Tomaszowie Mazowieckim
W strukturach krajowego sądownictwa istnieje funkcja rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i jego zastępców; to organ, który prowadzi postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i asesorów oraz występuje jako oskarżyciel przed sądem dyscyplinarnym.
Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Piotrkowie jest SSO Anna Gąsior-Majchrowska, powołana do pełnienia tej funkcji 28 października 2019 roku przez rzecznika dyscyplinarnego SSA Piotra Schaba, który z kolei stał się nim w wyniku „reformy sądownictwa” wprowadzonej przez b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Zastępcami Schaba zostali: SSO Michał Lasota i SSA Przemysław Radzik – to właśnie drugi z nich wysłał pismo do swoich zastępców, działających przy sądach okręgowych i apelacyjnych, w którym postawił pytanie, czy rozpoczęli postępowania dyscyplinarne wobec niepokornych sędziów, którzy trzy miesiące wcześniej skierowali list otwarty do OBWE.
Jedynym zastępcą rzecznika dyscyplinarnego w Polsce, która wzięła sobie do serca sugestię Radzika okazała się być sędzia Gąsior-Majchrowska. Jej nazwisko zyskało rozpoznawalność po tym, jak przedstawiła zarzuty szesnastu sędziom z sądów rejonowych w Piotrkowie, Bełchatowie, Tomaszowie i Opocznie. W tym miejscu należy wyjaśnić, że sędziowie z sądu okręgowego podlegają „kontroli” zastępcy rzecznika przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.
Gąsior-Majchrowska zarzuciła sędziom, że podjęli aktywność w sferze publicznej poprzez zajęcie czynnej postawy w bieżącym sporze politycznym formułując własny pogląd i opowiadając się przeciw konkretnym rozwiązaniom proponowanym przez jedną z partii politycznych w związku z procesem legislacyjnym i epidemią, co prowadziło do działalności uchybiającej godności urzędu.
We wrześniu 2020 r. WSA w Warszawie orzekł, że decyzja premiera zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym poważnie naruszyła prawo. WSA stwierdził, że nie istnieją przepisy przyznające Prezesowi Rady Ministrów uprawnienia do organizacji wyborów powszechnych.
Wraz z upływem czasu los sędziów poszedł w zapomnienie, jedynie portal „Oko.press” nie ustawał w śledzeniu poczynań piotrkowskiej zastępcy rzecznika dyscyplinarnego.
W połowie marca br. „Gazeta Trybunalska” zwróciła się do adwokata Radosława Skiby obrońcy szesnastu sędziów z prośbą o informacje na temat toczących się postępowań. W rozmowie telefonicznej mec. Skiba przedstawił fakty i ustosunkował się do zarzutów postawionych sędziom. Oprócz tego nadesłał pismo o treści:
Szanowny panie Redaktorze,
jestem obrońcą (pro bono, współpracującym z Wolnymi Sądami) sędziów, którym zarzucono popełnienie przewinienia dyscyplinarnego, polegającego na podpisaniu listu otwartego skierowanego do Dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, co miało stanowić zdaniem Rzecznika Dyscyplinarnego zajęcie czynnej postawy w bieżącym sporze politycznym i opowiedzenie się przeciwko rozwiązaniom proponowanym przez jedną z partii politycznych, co miało stanowić naruszeniem zakazu z art 178 ust 3 Konstytucji RP stanowiącego, że sędzia nie może prowadzić działalności publicznej, która nie daje się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów oraz uchybili godności urzędu wskazując, że rozpoznanie protestów wyborczych i stwierdzenie ważności wyborów miało nastąpić przed Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, której członkowie- sędziowie SN zostali powołani w wadliwym procesie wywołującym brak niezależności tej izby, publicznie kwestionując skuteczność powołania sędziów, czym podjęli się działania przynoszącego ujmę godności sędziego i podważając zaufanie do jego bezstronności i niezawisłości, to jest o przewinienie dyscyplinarne z art. 107 par. 1 pkt 3, 4 i 5 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych w zw. z art. 11 pa.r 2 k.k. w zw. z art 128 u.s.p..
Generalnie moim zdaniem, to te zarzuty były motywowane politycznie na co wskazują sformułowania zarzutów – zdaniem rzecznika sędzia nie może publicznie wyrażać wątpliwości wobec rozwiązań legislacyjnych proponowanych przez większość (bo to jest zaangażowanie w spór polityczny) oraz nie jest problemem tworzenie wadliwych rozwiązań np. dotyczących Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN (co stwierdzono w orzeczeniach sądów polskich i europejskich), lecz krytykowanie tych rozwiązań skutkujących wątpliwościami wobec niezawisłości sędziów. Chodziło więc moim zdaniem o zdławienie krytyki i dokuczenie sędziom.
W chwili obecnej jest już kilka wyroków uniewinniających wydanych w I instancji zarówno przez Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, jak i Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego oraz parę utrzymanych w mocy w II instancji przez IOZ SN.
Pozdrawiam serdecznie
Adw. Radosław Skiba
Wiedzę tę uzupełnił także wiceprezes „Iustitii” sędzia Marczyński z SR w Bełchatowie pisząc do redakcji „GT”:
Według moich informacji uniewinniony prawomocnie został s. Nowak w I instancji SA w Łodzi i w II instancji SN w Warszawie. W I inst. w SA w Łodzi nieprawomocnie uniewinnieni zostali sędziowie: Forenc, Nalepa, Kałuża. NeoKRS lub s. Gąsior-Majchrowska wnieśli odwołania do SN i postępowania odwoławcze są w toku. Sędzia Maciejewski został uniewinniony nieprawomocnie w SA w Warszawie, odwołanie w SN w toku. Szafrańska i Grabiszewska w I inst. uniewinnione nieprawomocnie w SN. W SN, jako sądzie I inst. toczą się sprawy sędziów: Szewczyk, Fala, K. Lasota, D. Lasota, Marczyński. W mojej sprawie neosędzia z SN zwróciła się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego. O ile wiem, SN zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym do TSUE w sprawach sędziów: Kałuży, K i D. Lasotów i Szewczyk.
Sędzia Gąsior-Majchrowska nadal jest Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Piotrkowie.
→ K. Kozielski / współpraca (mb)
15.04.2025
• zdjęcie tytułowe: fragment obrazu przedstawiającego Temidę pochodzącego z Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska
© materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone; dalsze rozpowszechnianie treści tylko za zgodą wydawcy „Gazety Trybunalskiej”
• czytaj także: > „Sędzia Gąsior-Majchrowska z Sądu Okręgowego w Piotrkowie z zarzutami dyscyplinarnymi”.
• czytaj także: > „Nepotyzm w piotrkowskich sądach i co dalej?”
• czytaj także: > „Sędzia Szkudlarek – komputer, który przyjął ludzkie ciało”