Piotrków. Szpital Kopernika ujawnia dane o zarobkach lekarzy

Ponad 69 milionów złotych kosztowały w 2025 roku wynagrodzenia lekarzy pracujących w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. Dane udostępniono na wniosek „Gazety Trybunalskiej”.

Jednostką kieruje dr n. med. Wiesław Chudzik. Z odpowiedzi przekazanej redakcji wynika, że całkowity budżet placówki w 2025 roku wyniósł 248 128 717,63 zł. Same wynagrodzenia lekarzy pochłonęły 69 117 737,72 zł, co stanowiło 27,86 procent całego budżetu szpitala.

W tej kwocie: 12 783 159,95 zł stanowiły wynagrodzenia lekarzy zatrudnionych na etatach wraz z ZUS, 56 334 577,77 zł pochłonęły kontrakty lekarskie.

Oznacza to, że ponad 81 procent wszystkich wydatków na lekarzy stanowiły kontrakty cywilnoprawne.

Szpital ujawnił również strukturę zatrudnienia lekarzy. Według danych przekazanych „Gazecie Trybunalskiej”: na etatach zatrudnionych było 49 lekarzy, na kontraktach pracowało 232 lekarzy, na umowach zlecenia 4 lekarzy.

To pokazuje, że podstawowym modelem pracy lekarzy w piotrkowskim szpitalu są dziś kontrakty, a nie klasyczne zatrudnienie etatowe. Wynika z tego, że placówka jest uzależniona  od kontraktów lekarskich.

Z przekazanych danych wynika również, że najwyższe miesięczne wynagrodzenia lekarzy kontraktowych przekraczały 100 tysięcy złotych.

Najwyższe miesięczne wynagrodzenie kontraktowe w 2025 roku wyniosło:
– 129 600 zł w sierpniu,
– 124 860 zł w październiku,
– 117 420 zł w grudniu.

W pierwszym kwartale 2026 roku rekord wyniósł 116 520 zł w marcu.

Średnie miesięczne wynagrodzenia lekarzy kontraktowych wahały się najczęściej między 20 a 24 tysiącami złotych miesięcznie.

Szpital podał również dane dotyczące lekarzy zatrudnionych na etatach. Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto starszego asystenta w 2026 roku wynosiło 23 701,79 zł, młodszego asystenta 21 174,43 zł, a asystenta 28 354,69 zł brutto.

W 2025 roku szpital hospitalizował 51 207 pacjentów. Zestawiając tę liczbę z budżetem placówki można wyliczyć, że, średni koszt funkcjonowania szpitala przypadający na jednego hospitalizowanego pacjenta wyniósł około 4 845 zł, same wynagrodzenia lekarzy oznaczały koszt około 1 350 zł na jednego pacjenta.

To jednak wyłącznie koszty lekarzy. Kwoty te nie obejmują wynagrodzeń pielęgniarek, ratowników medycznych, diagnostów, rehabilitantów, salowych, personelu technicznego i administracji, a także kosztów leków, sprzętu, energii, utrzymania budynków czy zakupów medycznych.

Największe wydatki kontraktowe odnotowano w:
– Zakładzie Diagnostyki Obrazowej – 6,45 mln zł,
– Oddziale Kardiologicznym – 5,64 mln zł,
– Dziale Anestezjologii – 4,44 mln zł,
– SOR – 2,84 mln zł,
– Oddziale Neurologicznym – 2,69 mln zł,
– Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej – 2,5 mln zł.

Szpital poinformował także, że spośród 285 lekarzy wykonujących pracę na rzecz placówki:
– 277 posiada obywatelstwo polskie,
– 6 jest obywatelami Białorusi,
– 2 obywatelami Ukrainy.

Dane przekazane „Gazecie Trybunalskiej” pokazują skalę finansową funkcjonowania jednej z największych placówek medycznych regionu oraz rosnącą dominację kontraktowego modelu pracy lekarzy w publicznej służbie zdrowia.

→ K. Kozielski

25.06.2026

• foto: Gazeta Trybunalska

• więcej o Szpitalu im. Kopernika: > tutaj

 

 

5 Replies to “Piotrków. Szpital Kopernika ujawnia dane o zarobkach lekarzy

  1. niech będzie posiadał 10 kontraktów razy 100tys bo przeciez jego robota to często przyjmuje od 8.00 do 12.00 a po południu idzie na drugi kontrakt

  2. podane kwoty nic nie mówią o czasie pracy , za ile godzin pracy te wynagrodzenia , czy to łącznie z dyzurami świątecznymi ,nocnymi itd

  3. Czyli ostatnie 10-20 lat tzw. transformacji służby zdrowia i edukacj medycznej doprowadzily już do dna dnów. Nic się nie spina. Jednak to wszystko postępuje zgodnie z planem. Brakuje lek. specjalistow, koszty juz wypompowane w kosmos, procedury „leczenia” (czyt. utrzymania stanu niewyleczenia pacjenta) wymusza BIGfarma by Rockefeller Gang.
    Wszystko zmierza do zapaści, rosnące nierówności zarobków, niestabilności i braku pewności co do jutra. Z jednej strony, niektorzy lekarze zgarniają ekstramalnie WYSOKIE „wynagrodzenie” (kwoty powyżej 40tys zl z państwowej kasy to już nie można rozpatrywać w kategorii wynagrodzenia… a rekordzista brał ponad 120 tys/miesiecznie – czy chociaż ożywia 1-2 denatów?), z drugiej strony większość zarabia znacznie mniej, choć nadal duuuuuużo powyżej średniej.
    Szpital wydaje ogromną część budżetu na lekarzy – 28% całego budżetu placówki. A gdzie pielęgniarki, obsługa tech, sprzęt, leki, energia, budynek, administracja, itd.
    To wszystko jest na prostej drodze do totalnego załamania i niespłacalnego długu = a finalnie przejęcia państwowych szpitali przez prywatne ponadnarodowe zydofundusze z Wallstreet. Ci nasi lokalni realizują ich politykę kolapsu.
    Na koniec warto przypomnieć – wcisnięto nam utrzymanie i leczenie drugiego niby-narodu: ukraina to ok. 40 mln ludu, który ma zapewnioną darmową służbę zdrowia (i nie tylko) na koszt polskiego podatnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *