Wybory 2023. Kogo zabraknie w nowej kadencji Sejmu?

Wybory do parlamentu zostały rozstrzygnięte. Wybrani posłowie mają prawo do zadowolenia. Jest jednak grupa osób, które pomimo znacznej rozpoznawalności, nie zasiądą w ławach sejmowych.

W klubie PiS zabrakło miejsca m.in. dla Tadeusza Cymańskiego (Gdańsk), zasiadającego w Sejmie od 1997 r. (z przerwą na bycie europosłem w latach 2009–2014). Zdecydowało o tym zaledwie sto głosów.

Do parlamentu nie dostał się także Robert Bąkiewicz (Radom) znany z organizacji Marszu Niepodległości w Warszawie. Nie pojawi się w nim też Zbigniew Girzyński kandydujący z Torunia.

Mandatu nie zdobyła również Jadwiga Emilewicz (Poznań), była wicepremier i była minister rozwoju. Podobnie wiceszef MSWiA Błażej Poboży (Olsztyn). Niesatysfakcjonujący wynik uzyskała również Barbara Dziuk (Gliwice).

Na Wiejskiej nie zobaczymy także Przemysława Czarneckiego kandydującego z Wrocławia, wiceministra edukacji i nauki Tomasza Rzymkowskiego (Sieradz) czy Anny Paluch z Nowego Sącza.

Koalicja Obywatelska

W nadchodzącej kadencji sejmowej zabraknie weteranki Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej (Łódź), która była posłanką od 1991 r. Reelekcji nie uzyskała także Hanna Gill-Piątek (Łódź).

Miejsca w sejmowych ławach zabrakło również dla Andrzeja Rozenka (obwarzanek warszawski) i Pawła Poncyliusza. W tej samej sytuacji znalazł się Michał Wypij z Olsztyna.

Z mandatem pożegnać się będą musieli także Paweł Szramka (Toruń) i Krzysztof Mieszkowski (Wrocław).

Trzecia Droga

Startu z list ugrupowania Kosiniaka-Kamysza i Hołowni próbował Jacek Protasiewicz, który bezskutecznie startował z okręgu wrocławskiego.

Na Wiejskiej nie pojawi się już także Artur Dziambor, który przeniósł się na listy Trzeciej Drogi z Konfederacji.

Nowa Lewica

Posłowie Lewicy będą mieli do dyspozycji mniej mandatów niż w mijającej kadencji Sejmu. Dlatego w sejmowych ławach nie zobaczymy już m.in. Anity Sowińskiej (Piotrków Trybunalski) i Macieja Gduli (Kraków).

Konfederacja

Ogromnym zaskoczeniem jest brak mandatu dla jednej z twarzy Konfederacji Janusza Korwin-Mikkego, który próbował dostać się na Wiejską z tzw. warszawskiego obwarzanka.

Posłami w najbliższych czterech latach nie zostaną ponownie Anna Maria Siarkowska i Dobromir Sośnierz.

→ PAP / oprac (kk)

18.10.2023

• na zdjęciu: Janusz Korwin-Mikke – największy przegrany wyborów 2023 , foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o wyborach 2023: > tutaj

 

One Reply to “Wybory 2023. Kogo zabraknie w nowej kadencji Sejmu?”

  1. No to pewnie dla JKM będzie kolejny problem, bo nie dawno opowiadał, że ściga go komornika za jakieś 100tys.zł które jest winny ZUSowi…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.