15 nowych miast w Polsce od 2023 r. 4 w województwie łódzkim

W 2023 r. przybędzie w kraju 15 nowych miast. Najwięcej, bo po cztery, pojawią się w województwach: łódzkim i mazowieckim. Tym samym na mapie Polski figurować będzie 979 miast.

Projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, który przygotowało MSWiA, został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Według projektu status miasta 1 stycznia w 2023 roku otrzyma piętnaście miejscowości: po cztery w województwach łódzkim i mazowieckim, po dwie w województwach małopolskim i świętokrzyskim oraz po jednej w województwach dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim.

W województwie łódzkim miastem zostaną: Jeżów w powiecie brzezińskim, Dąbrowice w powiecie kutnowskim, Rozprza w powiecie piotrowskim oraz Ujazd w powiecie tomaszowskim. 

Na Mazowszu status miasta otrzymają: Latowicz w powiecie mińskim, Bodzanów w powiecie płockim, Jastrząb w powiecie szydłowieckim i Jadów w powiecie wołomińskim.

Nowymi miastami w województwie świętokrzyskim będą Łopuszno i Piekoszów położone w powiecie kieleckim.

W Małopolsce status miasta otrzymają Książ Wielki w powiecie miechowskim oraz Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim.

Na Dolnym Śląsku nowym miastem będzie Miękinia. Miejscowość położona jest w powiecie średzkim i liczy ponad 2 tys. mieszkańców. W województwie śląskim będą to Włodowice w powiecie zawierciańskim.

Na mapie Polski obecnie są 964 miasta. W 2022 roku przybyło ich dziesięć.

→ Agnieszka Ziemska / mj / (kk)

11.07.2022

• na zdjęciu: centrum Rozprzy, foto: mapy google / screen: GT

• źródło: PAP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.