Zmiany w 2023 r. Rząd daje i zabiera

Z jednej strony wzrost płacy minimalnej – z drugiej podwyżka składek ZUS. Waloryzacja rent i emerytur, ale wyższe podatki od nieruchomości. Solidarna Polska coraz droższa.

Od 1 stycznia 2023 r. minimalna płaca wzrośnie z 3010 zł brutto do 3490 zł brutto, a od 1 lipca do 3600 zł brutto, czyli 2784 zł netto. Oznacza to wzrost o 15,9 procent od stycznia i o 19,6 procent od lipca w stosunku do 2022 roku. Rząd podnosi płacę minimalną ze względu na inflację. Takie działanie spowoduje dalszy wzrost cen, gdyż gaszenie inflacji nie polega na wpuszczaniu w rynek pustego pieniądza.

Renty i emerytury

1 marca zostaną podniesione minimalne wypłaty dokonywane przez ZUS. Nowelizacja zakłada, że w 2023 r. emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Zagwarantowana będzie minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł. Minimalna emerytura wzrośnie do 1588,44 zł z obecnych 1338,44 zł brutto. Sytuacja analogiczna, jak w przypadku podwyżki płacy minimalnej, z tą tylko różnicą, że za 1100 zł trudno jest związać koniec z końcem. Należy jednak pamiętać, że najniższą emeryturę otrzymują osoby, które przez całe swoje dorosłe życie nie napracowały się nadmiernie, a także przedsiębiorcy płacący minimalną składkę ZUS.

Składka ZUS

W przyszłym roku nastąpi najwyższa po 1989 r. podwyżka składki ZUS, która najbardziej uderzy w jednoosobowe firmy, lub takie zatrudniające kilka osób. W 2023 r. składka ZUS dla przedsiębiorców wzrośnie o 17 proc. – a więc o ok. 200 zł. Fryzjer, taksówkarz, krawcowa, księgowa, stolarz czy kosmetyczka zapłacą niemal 1420 zł plus składka zdrowotna. W tym roku minimalna wyrosiła 270,90 zł (liczona od 3010 zł x 9%). Od stycznia będzie to 314,10 zł, a od lipca 324 zł i podobnie jak w 2022 r. nie będzie odliczana od dochodu. Jest to więc kolejny, bardzo brutalny podatek, jaki podarował nam rząd PiS.

Podatek od nieruchomości

We wszystkich miastach wojewódzkich podjęto już decyzje o podniesieniu podatków od nieruchomości. Stawki poszły w górę przeciętnie o 12 procent.

W Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Białymstoku i Olsztynie zapadły decyzje o wykorzystaniu wszystkich maksymalnych stawek zatwierdzonych przez resort finansów. Jeśli chodzi o miasta, których samorządy zdecydowały się na niższe stawki, to jest to Kraków, Opole, Kielce, Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra.

Informację o wysokości podatku co roku właścicielom wysyła gmina. Podatek jest płatny w 4 terminach i w 4 ratach: do 15 marca, do 15 maja, do 15 września i do 15 listopada. Jednak w sytuacji, gdy podatek za dany rok jest mniejszy niż 100 zł, całość trzeba zapłacić w terminie płatności pierwszej raty.

Średnia wysokość podatku w największych miastach w Polsce wynosić będzie:
– grunty związane z działalnością gospodarczą – 1,15 zł / m2
– pozostałe – 0,60 zł / m2
– budynki mieszkalne – 0,98 zł / m2
– budynki związane z działalnością gospodarczą – 28,70 zł / m2
– pozostałe – 9,60 zł / m2

W Piotrkowie Trybunalskim, mieście średniej wielkości stawka podatków przedstawia się następująco:
– grunty związane z działalnością gospodarczą – 1,16 zł / m2
– pozostałe – 0,61 zł / m2
– budynki mieszkalne – 1,00 zł / m2
– budynki związane z działalnością gospodarczą – 28,77 zł / m2
– pozostałe – 9,71 zł / m2

jest więc wyższa niż średnia wojewódzka. Warto dodać, że wzrost r/r wyniósł dla budynków z działalnością – 3,57 zł / m2, a dla budynków mieszkalnych – 0,15 zł / m2.

Wynajem nieruchomości

Od 1 stycznia 2023 roku jedyną dopuszczalną formą opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy nieruchomości np. mieszkań przez osoby fizyczne będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Oznacza to, że osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej i wynajmują prywatnie mieszkania nie będą mogły rozliczać się na tak zwanych zasadach ogólnych, które pozwalają na opodatkowanie dochodu – po uwzględnieniu w rozliczeniu podatkowym np. kosztów nabycia lokalu (poprzez odpisy amortyzacyjne), kosztów ewentualnego kredytu, kosztów utrzymania nieruchomości, remontów, itp.

Zamiast tego wynajmujący mieszkania w ramach najmu prywatnego zapłacą ryczałt 8,5 proc. od przychodu – do kwoty 100 000 zł przychodu i stawką 12,5 proc. – nadwyżkę ponad 100 000 zł. Tak więc wynajmując mieszkanie za 2000 zł / mies. – roczna stawka podatku wyniesie 2040 zł.

Obowiązkowe świadectwo energetyczne

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków indywidualnych czy wielorodzinnych. W przypadku budynków istniejących sporządzenie takich świadectw będzie konieczne przy ewentualnej transakcji najmu lub sprzedaży. W przypadku nowo wybudowanego budynku świadectwo jest niezbędne w czasie jego odbioru. Koszt świadectwa charakterystyki energetycznej to kilkaset złotych.

Konfiskata aut pijanych kierowców

Nowelizacja Kodeksu karnego zakłada konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę lub równowartości takiego pojazdu. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności.

Handel internetowy

1 stycznia 2023 r. zaczną w Polsce obowiązywać przepisy unijnej dyrektywy Omnibus, która zakłada większą przejrzystość zakupów w internecie. Jedną z ważnych zmian jest uregulowanie kwestii związanych z recenzjami konsumentów. Każdy przedsiębiorca, który udostępnia opinie na swojej stronie, będzie musiał informować, jak weryfikuje ich autentyczność, czyli jak sprawdza, czy opinia pochodzi od osoby, która faktycznie kupiła produkt lub skorzystała z usługi. 
Zmiany w prawie dotyczą też sposobu informowania klientów o stosowanych promocjach oraz obowiązku podawania, w jaki sposób są tworzone rankingi ofert.

→ oprac. (kk)

28.12.2022

• zdjęcie ilustracyjne: dojna krowa w kojcu, foto: pixabay.com

• źródło: TVN Biznes

 

3 Replies to “Zmiany w 2023 r. Rząd daje i zabiera

  1. Fiskus powinien zrobić kontrolę wszystkich majątków rolników. Jeżeli wiedzie im się za dobrze i mają za duże zyski, a jest takich sporo to konfiskata majątku. Odzyskane pieniądze przeznaczyć na pomoc Ukrainie albo pomoc dla najbiedniejszych rolników.

    1. ciekawy pomysł. Jak zostanie określone bogactwo rolników, co/kto zadecyduje o tym ,że ,,dzieje im się za dobrze”.
      Szanowna Pani, nawet w czasach kiedy Pani wykrzykiwała ,,Edward! Edward!” nie było takich metod. Owszem były, ale w czasach bolszewickich przed wojną w ZSRR i w PRL, krótko po wojnie.
      Pozdrawiam ze wsi. Jestem rolnikiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.