Piotrków. Remont cokołu, kolumny i figury św. Antoniego

W bieżącym tygodniu stanęły rusztowania wokół kolumny i figury św. Antoniego z Dzieciątkiem. Ten charakterystyczny dla Piotrkowa symbol religijno-architektoniczny znajduję się po południowej stronie kościoła i klasztoru oo. Bernardynów.

Jak informują gospodarze obiektu całkowity koszt renowacji wyniesie niemal 300 tys. zł i składać się będzie z kilku etapów. Całość prac otrzymała tytuł „Prace konserwatorskie, restauratorskie, budowlane przy XVIII wiecznej figurze św. Antoniego z Dzieciątkiem przy kościele oo. Bernardynów przy ul. Słowackiego 2 w Piotrkowie Trybunalskim”. Środki pochodzą z dotacji celowej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Dla przypomnienia: w latach 1856-1969 kolumna posadowiona była po stronie wschodniej kościoła, u zbiegu obecnej ulicy Słowackiego i placu Kościuszki. Tym samym figura świętego skierowana była na ul. Sieradzką i Stronczyńskiego.

Plac Kościuszki z widoczną kolumną św. Antoniego przed II wojną światową. Źródło: NAC – domena publiczna. Kolor: Gazeta Trybunalska.
Widok na plac Kościuszki od strony ul. Stronczyńskiego przed II wojną światową. Kolumną św. Antoniego po lewej stronie. Źródło: NAC – domena publiczna. Kolor: Gazeta Trybunalska.
Kościól oo. Bernardynów przed II wojną światową. Widok od strony ulicy Sieradzkiej. Źródło: NAC – domena publiczna. Kolor: Gazeta Trybunalska.

→ (mb)

23.06.2023

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o zabytkach: > tutaj

 

One Reply to “Piotrków. Remont cokołu, kolumny i figury św. Antoniego”

  1. W Witowie to nawet remontują wieże- ciekawe czy kominy plebanii też poprawią, bo żal patrzeć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.