Oshkosh M-ATV podczas jazdy w deszczu. Unikalne video

Według danych z 2021 roku Polska była jednym z siedmiu krajów, które na wyposażeniu armii posiadały amerykańskie samochody opancerzone Oshkosh M-ATV. Reporterzy “Gazety Trybunalskiej” spotkali jednego z nich na autostradzie A1 w pobliżu MOP Lubień Kujawski.

Jak czytamy w portalu “Polska zbrojna” bez wyposażenia i załogi M-ATV waży ponad 12 ton, ale jego ciężar można zwiększyć o kolejne 4 tony. Ma ponad 6 metrów długości, około 2,5 m szerokości i wysokość ponad 3 m. Po utwardzonej nawierzchni może poruszać się z prędkością przekraczającą 110 kilometrów na godzinę.

M-ATV z profilu. Ogromne koła i potężny prześwit, to cechy wyróżniające pojazd. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Załogę wozu tworzy pięć osób: kierowca, dowódca i trzech operatorów. Za kabiną znajduje się część bagażowa, w której można przewozić sprzęt wojskowy lub stworzyć dodatkowe miejsce dla kolejnych dwóch żołnierzy.

Miejsce pracy kierowcy. Zarówno komfortu, jak i miejsca jest tu niewiele, ale przecież nie oto chodzi w opancerzonym wozie. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Uzbrojenie M-ATV stanowią: wielokalibrowy karabin maszynowy 12,7 mm lub granatnik automatyczny kalibru 40 mm.

Czytaj także: > “Piknik NATO w Piotrkowie (dużo zdjęć i video)”

Oshkosh M-ATV jest imponujący i bojowy, przy samochodach osobowych, nawet typu kombi, wygląda jak Goliat. Lepiej nie wchodzić mu w drogę. Natomiast w deszczu, w zwolnionym tempie, porusza się z gracją i pewnie.

→ (mb)

23.06.2023

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.