Pierwsze przypadki legionellozy w województwie łódzkim

0Trzy przypadki zakażenia bakterią legionella zanotowała w ostatnich dwóch tygodniach Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi – poinformowała wczoraj Polska Agencja Prasowa. Pojedyncze zachorowania pojawiły się w powiatach sieradzkim i poddębickim oraz w Łodzi – poinformował PAP w poniedziałek rzecznik łódzkiego sanepidu Zbigniew Solarz.

Powiedział też, że w tym roku w Łódzkiem było 11 przypadków zachorowań na legionellozę.

Ze względu na kilkanaście przypadków śmiertelnych legionellozy, które wystąpiły ostatnio na południu Polski, służby sanitarne wzmocniły nadzór nad bezpieczeństwem instalacji wodnych, za które odpowiadają nadzorcy obiektów.

Legionelloza to zakaźna, ale nie zaraźliwa choroba układu oddechowego. Wywołują ją bakterie legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

Jak informuje PAP legionellą nie można się zarazić od człowieka ani pijąc wodę, w której jest bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody, np. z nebulizatora lub przez mikroaspirację wody. Szczególnie narażone są osoby przewlekle chore i z obniżoną odpornością.

→ PAP / Agnieszka Grzelak-Michałowska / oprac. (kk)

6.09.2023

• foto: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.