Węgry nie chcą Ukrainy w Unii

Rozpoczęcie przez Unię Europejską negocjacji akcesyjnych z Ukrainą jest błędem; w razie konieczności Budapeszt będzie mógł zablokować ten proces – zadeklarował premier Węgier Viktor Orban w porannym wywiadzie dla publicznego Radia Kossuth. Wcześniej zablokował unijną pomoc dla walczącej z Rosją Ukrainie.

Polityk przyznał, że przez osiem godzin apelował do przywódców europejskich, aby nie rozpoczynali rozmów z Kijowem, który nie jest do tego przygotowany, ale jego rozmówcy “nie dali się przekonać”.

Czytaj także: > Przyjaźń polsko-węgierska i polsko-ukraińska. Nieubłagane fakty

Premier Węgier nie zawetował decyzji w tej sprawie, ponieważ został zapewniony, że negocjacje i tak będą długim procesem, który rząd w Budapeszcie będzie mógł zatrzymać.

“Węgry nie akceptują finansowych konsekwencji decyzji o przystąpieniu Ukrainy do UE” – powiedział Orban. Podkreślił, że sprzeciwi się, jeśli interesy węgierskich rolników nie będą chronione.

Czytaj także: > Ukraina skarży Polskę, Węgry i Słowację do WTO

Orban oznajmił, że jeśli UE chce wnieść poprawki do budżetu, aby przeznaczyć dodatkową pomoc dla Ukrainy, to wówczas Węgry powinny otrzymać wszystkie należne im fundusze.

W czwartek Rada Europejska zdecydowała podczas spotkania w Brukseli o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Premier Węgier, który się temu sprzeciwiał, opuścił salę podczas głosowania. “Nie chciałem brać udziału w tej złej decyzji, więc wolałem opuścić salę” – tłumaczył w piątek polityk.

Węgry zablokowały jednak przyjęcie nowego wsparcia budżetowego UE dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro. Według Orbana przywódcy unijni najprawdopodobniej powrócą do tej sprawy na początku przyszłego roku.

Komentarz

Orban ma pełną świadomość, że wejście Ukrainy do Unii oznaczać będzie załamanie się węgierskiej gospodarki, która w dużej mierze opiera się na produkcji rolnej i przetwórstwie. Węgier nie stać na dofinansowywanie rolnictwa w takim stopniu, jak czynią to choćby Niemcy, w których przychody skarbu państwa są mocno zdywersyfikowane.

Ukraina w Unii, to jak najbardziej niekorzystne rozwiązanie także dla Polski, Czech, Słowacji, Bułgarii, Rumunii.

→ Marcin Furdyna / oprac. (kk)

15.12.2023

• foto: pixabay.com

•  źródło: PAP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.