Auschwitz. 79 lat później. Pamiętamy

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej weszli na teren niemieckiego obozu Auschwitz. 7 tys. pozostałych przy życiu więźniów, w tym pół tysiąca dzieci, nie mogło uwierzyć, że skończył się ich horror.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckichq i osób innej narodowości.

17 stycznia 1945 r. odbył się w KL Auschwitz ostatni apel. Stanęło do niego 67 012 więźniarek i więźniów, w tym w Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau 31 894, a w podobozach 35 118 osób.

Ostateczną likwidację obozu Niemcy zaczęli, gdy ruszyła radziecka ofensywa. Rozpoczęli ewakuację więźniów “marszami śmierci”. Z obozu macierzystego Auschwitz I oraz podobozów wyprowadzili 58 tys. osób.

Piesze kolumny docierały głównie do Wodzisławia Śląskiego i Gliwic, skąd otwartymi wagonami transportowano ich do obozów w głębi Rzeszy. Podczas akcji zginęło co najmniej 9 tys. więźniów.

W Auschwitz i Birkenau zostało około 9 tys. więźniów. Esesmani uznali, że nie nadają się do pieszej ewakuacji i zamierzali ich zgładzić. Zdążyli zabić około 700 z nich.

Wyzwolenie obozu. Foto: archiwum. Kolor: GRAFFITI24.PL. Kliknij, aby powiększyć.

Część byłych więźniów tuż po wyzwoleniu wróciła do domów. Pozostali zostali umieszczeni w szpitalach zorganizowanych w byłych już obozach przez radzieckie awojskowe służby medyczne oraz mieszkańców Oświęcimia i okolicy. Leczonych w nich było ponad 4,5 tys. byłych więźniów z ponad 20 krajów, w większości Żydów. Wśród nich było ponad 200 dzieci. Chorzy znajdowali gościnę w prywatnych domach. Większość byłych więźniów opuściła szpitale w ciągu trzech-czterech miesięcy po wyzwoleniu.

W walkach z Niemcami w rejonie Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau, podobozu Monowitz i miasta Oświęcim zginęło 231 żołnierzy Armii Czerwonej, wśród nich dowódca 472 pułku, pułkownik Siemen Lwowicz Biesprozwannyj. 66 zginęło w strefie obozowej. W większości spoczywają oni na cmentarzu miejskim w Oświęcimiu.

→ oprac. (mb)

27.01.2020

• foto: archiwum

• źródło: PAP

• więcej o KL Auschwitz: > tutaj

 

 

4 Replies to “Auschwitz. 79 lat później. Pamiętamy

  1. KL Auschwitz, nie trzeba była wyzwalać, nikt go nie bronił. Zdjęcia i film zostały wykonane kilka dni później na użytek radzieckiej propagandy. Ekipy filmowej nie było w pierwszych dniach, dlatego
    ,,wyzwolenie” powtórzono przed kamerami. Więźniowie, w tym dzieci, defilowali przed kamerą.

    1. patrz, a ja myślałem, że KLA wyzwoliły wyklente razem z naszym lokalnym bochaterem Wzburzonym-Karlińskim. Czy jakoś tak…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.