Unia Europejska. Zmiana przepisów dotyczących prawa jazdy

Surowsze kary za niebezpieczną jazdę dla młodych kierowców i możliwość samooceny zdolności do prowadzenia pojazdów – to niektóre ze zmian w unijnych przepisach o prawach jazdy zaproponowanych przez Parlament Europejski. Nie będzie natomiast ograniczeń dla seniorów – zdecydowali posłowie.

Każdego roku na drogach UE ginie ponad 20 tys. osób. Aby poprawić bezpieczeństwo pieszych i kierowców, posłowie chcą zreformować unijne przepisy dotyczące praw jazdy.

Co miałoby się zmienić? Jazda w śniegu i na śliskiej nawierzchni, bezpieczne korzystanie z telefonu podczas jazdy, wiedza o martwych polach czy zapewnienie bezpiecznego otwierania drzwi pojazdu powinny być częścią testów dla kierowców w celu uzyskania prawa jazdy – uznali posłowie.

Zgodzili się też, że prawo jazdy powinno być ważne przez co najmniej 15 lat dla motocykli, samochodów oraz pięć lat dla ciężarówek i autobusów. Nie poparli natomiast skrócenia ważności praw jazdy dla osób starszych – jak proponowała Komisja. Chodzi o uniknięcie dyskryminacji i zapewnienie im prawa do swobodnego przemieszczania się oraz uczestnictwa w życiu gospodarczym i społecznym.

Posłowie zgodzili się, by kierowcy sami oceniali swoją zdolność do prowadzenia pojazdów podczas wydawania i odnawiania prawa jazdy, pozwalając krajom UE zdecydować, czy samoocena powinna zostać zastąpiona badaniem lekarskim z minimalnym zestawem kontroli m.in. wzroku i układu krążenia kierowców. Posłowie chcą jednak, aby rządy UE włożyły więcej wysiłku w podnoszenie świadomości społecznej na temat sygnałów psychicznych i fizycznych, które mogą stanowić zagrożenie podczas prowadzenia pojazdu.

Niedoświadczeni kierowcy musieliby przejść co najmniej dwuletni okres próbny, podczas którego podlegaliby pewnym ograniczeniom, takim jak bardziej rygorystyczne limity alkoholu podczas jazdy i surowsze kary za niebezpieczną jazdę.

Aby złagodzić niedobór zawodowych kierowców, posłowie zgodzili się również zezwolić osiemnastolatkom na uzyskanie prawa jazdy na prowadzenie ciężarówki lub autobusu z maksymalnie 16 pasażerami, pod warunkiem posiadania certyfikatu kompetencji zawodowych. Siedemnastolatkowie powinni również kwalifikować się do uzyskania prawa jazdy na samochody osobowe lub ciężarowe, jeśli towarzyszy im doświadczony kierowca, stwierdzono w projekcie.

Europosłowie opowiedzieli się także za wprowadzeniem cyfrowego prawa jazdy, dostępnego w telefonie komórkowym i w pełni równoważnego fizycznemu prawu jazdy.

Projekt przepisów dotyczących praw jazdy w UE został przyjęty 339 głosami za, 240 głosami przeciw, przy 37 wstrzymujących się. Parlament zakończył tym samym pierwsze czytanie. Pracę nad przepisami będzie kontynuował już nowy parlament, który zostanie wybrany w dniach 6-9 czerwca 2024 roku.

→ oprac. (kk) / PAP

2.04.2024

• foto: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.