Ostatni sondaż przed wyborami 2023

Dzisiejsza “Rzeczpospolita” opublikowała wyniki ostatniego – jak wskazano – sondażu poparcia przed wyborami parlamentarnymi. Badani zostali zapytani o zamiar udziału w wyborach i komitet, na który zamierzają głosować.

59,3 proc. respondentów odpowiedziało, że “zdecydowanie” wybiera się na wybory, 6 proc. – że “raczej” zamierza zagłosować. Brak zamiaru pójścia na wybory zadeklarowało 33,5 proc. respondentów – w tym 11,7 proc. “raczej”, a 21,8 “zdecydowanie” nie pójdzie na wybory. 1,2 proc badanych jeszcze nie wie, czy weźmie udział w głosowaniu.

Jeśli chodzi o poparcie dla poszczególnych startujących komitetów, to najwięcej badanych wskazało na PiS – 33,5 proc.; miesiąc temu, jak zaznacza “Rz”, było to 33,2 proc. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z deklarowanym poparciem na poziomie 28 proc. (26 proc. w poprzednim badaniu). Trzecie miejsce zajęła Trzecia Droga z poparciem 10,9 proc., czwarte zaś Lewica z poparciem 10,1 proc. Wynik powyżej progu wyborczego osiągnęła także Konfederacja, na którą zamierza zagłosować 9,2 proc. badanych.

Na ostatni z ogólnopolskich komitetów, Bezpartyjnych Samorządowców wskazało 0,9 proc. wyborców. 0,4 proc. wskazało na inny komitet, a 7 proc. wciąż nie wie, na kogo zagłosuje.

Badanie IBRiS na zlecenie “Rzeczpospolitej” i radia RMF zostało przeprowadzone w dniach 9-10 października metodą CATI (wywiadów telefonicznych) na 1100 osobowej grupie respondentów.

→ PAP / oprac (kk)

12.10.2023

• grafika: Kancelaria Sejmu RP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.