Kazimierz Brakoniecki – spotkanie w Toruniu

Gościem jednego ze spotkań autorskich trwającego w mieście Mikołaja Kopernika 22. Toruńskiego Festiwalu Książki był poeta, pisarz, animator kultury Kazimierz Brakoniecki.

Barakoniecki ur. w 1952 r. jest jednym z twórców z pokolenia „nowej prywatności”, a więc autorów debiutujących w latach 70. W ciągu trwającej 40 lat kariery pisarskiej dał się poznać, jako autor oryginalnych, pisanych szeroką frazą utworów poetyckich, mocno osadzonych w historii nie tylko Warmii i Mazur.

Bardzo charakterystyczną cechą jego gęstej od rzeczowników twórczości poetyckiej jest częste, choć nie nadmierne, wykorzystywanie elementów otaczającego go świata. Brakoniecki nie jest typowym poetą miejskim, w poezji jaką aktualnie tworzy dostrzec można krajobrazy i roślinność oplatające rodzinny Olsztyn.

Jednak autor mądrego i głębokiego w treści tomu „Amor fati” (2014) jest przede wszystkim poetą stawiającym poważne pytania odnoszące się do sensu istnienia, patriotyzmu, świadomości historycznej itd. Nie obce jego poezji są bolesne wspomnienia z dzieciństwa i młodości, kiedy eksperymentował nie tylko z literaturą, ale i swoim życiem.

Podczas dwugodzinnego wieczoru autorskiego Brakoniecki dużo czasu poświęcił problemom politycznym, społecznym, ideologicznym… Chętnie opowiadał o Wspólnocie Kulturowej „Borussia”, której był jednym z założycieli.

Kazimierz Brakoniecki jest dobitnym zaprzeczeniem poety-anemika skupionego wyłącznie na swoim wnętrzu i emocjonalnym przeżywaniu teraźniejszości. To autor konkretny, wyraźny, rozpoznawalny. Nie pozostaje nic innego, jak zaapelować: CZYTAJCIE BRAKONIECKIEGO!

Na zakończenie bardzo udanego spotkania poeta odczytał dwa swoje wiersze, które w wersji audio z przyjemnością prezentujemy.

 

→ (mk)

4.12.2016

• foto: Maria Kubiak / Gazeta Trybunalska

• więcej tekstów Marii: > tutaj

• więcej o poezju: > tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.