Piotrków. Raport o stanie miasta

 Aparat propagandowy działający na zlecenie piotrkowskiego magistratu robi wszystko, aby ukazać miasto od jak najlepszej strony.

Jednak raz w roku Urząd Miasta publikuje dokument, w którym nie ma emocji, okrągłych zdań, a są jedynie fakty. Trudno trafić na jakiekolwiek komentarze „piotrkowskiego środowiska dziennikarskiego” do raportu o stanie miasta, choć owe środowisko tak chętnie informuje o każdej, nawet najdrobniejszej „inwestycji” np. o ociepleniu budynku przedszkola, załataniu dziury w jezdni czy remoncie sali gimnastycznej.

Tymczasem rzeczywistość jest mocno przygnębiająca, o czym, od chwili swojego powstania, informuje „Gazeta Trybunalska”.

Znowelizowana ustawa o zamówieniach publicznych oraz wsparcie Ministra Rozwoju upraszczające biurokratyczne, krajowe przepisy sprawiło, że perspektywa współfinansowanych przez UE projektów na lata 2014-2020 jest następująca: 7,604mln zł dofinansowania w 7 – letnim okresie, daje niezwykle oszałamiającą perspektywę rozwoju dla Piotrkowa, szczególnie przez takie programy jak ,,Międzynarodowe Targi Turystyki Kulinarnej” czy ,,Razem możemy więcej”.

W raporcie znajdujemy informacje świadczące m.in. o :

– spadku inwestycji budowlanych (jest najgorzej od 2012 roku),

– wzroście zagrożeń w bezpieczeństwie ruchu drogowego,

– wzroście przestępczości kryminalnej,

– zapaści w inwestycjach dotyczących infrastruktury; przykładowo w ciągu roku wybudowano jedynie 610 metrów wodociągu, 420 metrów kanalizacji, 548 metrów sieci ciepłowniczej,

– zapaści w szkolnictwie wyższym.

Całkowity budżet miasta w 2016 roku wynosił 423,5 mln zł. Wydatki inwestycyjne, w porównaniu do wszystkich wydatków, stanowiły 10,2% budżetu miasta.  Pozostałe 380 mln zł  zostało rozdysponowane za pomocą gospodarki nakazowo – rozdzielczej i w większości po prostu przejedzone.

Nie ma co ukrywać, że włodarze miasta traktują Piotrków jak jedno wielkie przedsiębiorstwo komunalne, które w ogóle nie liczy się z ekonomią.

Raport jest dostępny na stronie: > https://www.piotrkow.pl/gospodarka-t71/aktualnosci-a107/raport-o-stanie-miasta-za-2016-rok-r11036. W chwili pisania tego tekstu został pobrany zaledwie 108 razy (!).

→ Tomasz Bednarczyk

25.04.2017

• grafika: barma / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.