Gazeta Trybunalska składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie komendanta straży miejskiej

Dziś do Prokuratury Rejonowej w Piotrkowie wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez komendanta Straży Miejskiej w Piotrkowie Trybunalskim – Jacka Hofmana – który nie odpowiedział na dwa zapytania publiczne skierowane do jego jednostki przez “Gazetę Trybunalską”.

Chodzi o sprawę opisaną w artykule “Kierowca posła Macierewicza łamie przepisy ruchu drogowego, a straż miejska udaje, że nie widzi”. W skrócie: od kilku lat kierowcy wożący posła Macierewicza lekceważą przepisy ruchu drogowego obowiązujące na terenie Starego Miasta mając nieme przyzwolenie służb odpowiedzialnych z ład i bezpieczeństwo w tej części miasta. Aby ustalić, czy straż miejska faktycznie nie dostrzega problemu, dwukrotnie wystąpiliśmy z zapytaniem publicznym o informację czy na przestrzeni ostatnich dwóch lat SM prowadziła jakiekolwiek postępowanie wobec kierujących służbowym samochodem należącym do Ministerstwa Obrony Narodowej?

Pierwsza strona zawiadomienia. Kliknij, aby powiększyć.

Komendant Hofman za każdym razem odmawiał twierdząc, w dostarczonych do redakcji pismach, że musi chronić dane osobowe i że nasze pytania nie dotyczą spraw publicznych.

Innego zdania byli prawnicy z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, z którą “Gazeta Trybunalska” współpracuje od kilku lat, a efektem ich pracy jest wspomniane wyżej zawiadomienie oraz skarga na bezczynność organu złożona, za pośrednictwem Straży Miejskiej, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Art. 23 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1429 t.j.) stanowi: Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

“Gazeta Trybunalska” bardzo często korzysta z zapytań publicznych, gdyż dostęp do informacji gwarantuje wszystkim obywatelom Konstytucja RP; jest to, jak dotąd, trzeci przypadek, gdy występujemy na drogę sądową; pierwszą instytucją, którą WSA zobligował do dostarczenia nam żądanych dokumentów był Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie. Aktualnie w łódzkim sądzie znajduje się skarga na bezczynność Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego (> link), (> link).

→ (mb)

28.10.2019

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.