Pilne. Podpułkownik John Benett

Mariusz Błaszczak, minister Obrony Narodowej, decyzją z dnia 9 października 2019 r. mianował majora  pilota Johna Benett’a (alias Jan Książczyk)  na stopień podpułkownika.

Taka informacja dotarła wczoraj do “Gazety Trybunalskiej” z Wydziału Prasowego Centrum Operacyjnego MON. W dokumencie przedstawionym przez resort napisano, że nominację przyznano w uznaniu zasług w „wykonywaniu prac lub zadań na rzecz obronności Państwa”.

Jan Książczyk ur. w 1919 r. w Krzepczowie k/ Piotrkowa w tym roku obchodził swoje setne urodziny. Jego życie związane jest z lotnictwem. Po wybuchu  II wojny światowej trafił do Wielkiej Brytanii. W bazie Królewskich Sił Powietrznych RAF przeszedł szkolenie wojskowe. Latał na samolotach myśliwskich Hurricane i Spitfire. Ze służby odszedł w 1948 r. w stopniu kapitana, mając na koncie 2000 godzin spędzonych w powietrzu. W tym samym, mniej więcej, czasie, zmienił nazwisko na John Rajmond Benett.

W 1984 r. przeszedł na emeryturę. Cztery lata później zmarła jego żona Margarett, z którą miał córkę Danutę (zm. w wieku ośmiu lat w 1953 r.). Wkrótce potem ożenił się z Polką i postanowił wrócić do kraju. Na świat przyszła kolejna córka. Osiadł w Piotrkowie, gdzie mieszka do dziś.

W 2017 roku prezydent Andrzej Duda przyznał kombatantowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, rok później rada miasta przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego.

„Gazeta Trybunalska” wielokrotnie przybliżała postać ppłk. Johna Benetta; niedawno ukazała się książka wspomnieniowa pilota pt. “Spitfire stanął na ogonie”, którą opracował były współpracownik “GT” Paweł Reising.

→ (mb)

15.11.2019

• na zdjęciu: pilot z drugą żoną Anną podczas pokazów lotniczych w Piotrkowie w dniu 12/07/2014 r., foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o Janie Książczyku: > tutaj

© materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy „Gazety Trybunalskiej”. Kup licencję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.