Piotrków. Skandal – lenistwo urzędników w dbaniu o dziedzictwo narodowe!

11 sierpnia przypada Dzień Konserwatora Zabytków. Przypomina o tym dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin – wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków.

We wpisie zamieszczonym w portalu “facebook.com” dr Gawin napisała:

Dziś obchodzimy święto wszystkich, którzy dbają o nasze dziedzictwo. 11 sierpnia to Dzień Konserwatora Zabytków. Przy każdej okazji podkreślam, jak ważna, odpowiedzialna i cenna to praca.

Wszystkim wykonującym ten zawód i wypełniającym misję, jaką jest dbanie o liczne materialne świadectwa naszej kultury i historii życzę nieustannej satysfakcji z pełnionej funkcji, która z pewnością zostanie doceniona nie tylko dziś, ale za kilkadziesiąt i kilkaset lat.

Tablica upamiętniająca postać Rawity-Witanowskiego. Kliknij, aby powiększyć.

Piotrków Trybunalski, ul. Rwańska 1/3, XVIII-wieczna, narożna kamienica, w której w pierwszej połowie XX w. mieściła się apteka Michała Rawity-Witanowskiego – wybitnego regionalisty, popularyzatora zabytków i turystyki. autora m. in. “Przewodnika po Piotrkowie Trybunalskim” (1923).

Na zachodniej ścianie budynku blisko trzy tygodnie temu pojawiły się czerwone napisy, które dramatycznie oszpeciły elewację.

Tymczasem mijają dni, tygodnie i ani właściciel kamienicy – Urząd Miasta Piotrkowa, ani zarządca nieruchomości – Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie zrobiły nic, aby te szkaradziejstwa usunąć.

Setki tysięcy złotych wydano na monitoring miejski, Stare Miasto jest naszpikowane kamerami. I co z tego?

Nazwiska ludzi, którzy są odpowiedzialni za obecną sytuację: Chojniak – prezydent Piotrkowa, Sapińska- prezes TBS, Hofman – komendant straży miejskiej.

“Gazeta Trybunalska” jeszcze dziś skieruje pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, aby podjął stosowne działania w opisanej sprawie.

→ (mb)

11.08.2021

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• interwencje “GT” w sprawie niszczenia elewacji: > tutaj

3 Replies to “Piotrków. Skandal – lenistwo urzędników w dbaniu o dziedzictwo narodowe!

  1. Poprawka: pisząc o pseudokibicach lokalnych rywali, miałem napisać “mogliby”! Dziękuję. 😉

    1. Myślę, że warto poruszyć sprawę kamienicy znajdującej się na rogu Wojska Polskiego 64 i POW 1, którego remontem urzędasy tak mocno się szczycili 6 lat temu! Tam również dokonano elementarnego czynu skandalicznej dewastacji (jakoś rok temu)… 🤬

      To, że kibole namalowali ŁKSowską tarczę pod billboardem, to pół biedy (Widzewiacy czy lokalni Poloniści też mogli to zrobić) – zresztą podobny napis był przed remontem…
      ale miejsce to zostało zniszczone czarną farbą lub smołą! 😕

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.