Komisja Europejska reaguje na “Lex Tusk”

Komisja Europejska zareagowała na ustawę, podpisaną przez prezydenta Dudę, powołującą organ ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. 

Przeciwko Polsce zostało wszczęte postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego za naruszenie prawa UE. Komisja jest zdania, że nowa ustawa powołująca specjalną komisję nadmiernie ingeruje w proces demokratyczny.

Rząd polski ma teraz 21 dni na udzielenie odpowiedzi na wezwanie do usunięcia uchybienia.

Wezwanie do usunięcia uchybienia jest pierwszym etapem procedury naruszeniowej. W ramach tego etapu KE będzie oczekiwała na pismo polskich władz w odpowiedzi na swoje wątpliwości co do danego prawa. Jeśli uzna, że wyjaśnienia są niewystraczające, może przejść do drugiego etapu, w ramach którego wyśle kolejny list z prośbą o usunięcia uchybienia. Jeśli uzna, że kolejna odwiedź kraju nie wyjaśnia wątpliwości wobec prawa albo że kraj nadal nie usunął uchybienia, może skierować skargę do TSUE na państwo członkowskie.

→ (kk)

9.06.2023

• foto: pixabay.com

 

2 Replies to “Komisja Europejska reaguje na “Lex Tusk”

  1. Biedny Donald, który przepisał majątek na żonę, więc teraz czekam kiedy któryś z “jego” ludzi Go pogrąży ostatecznie.

    Jestem ciekawa co o Nim aktualnie sądzi Putin, bo co Donald sądzi o Putinie można przeczytać w wywiadzie z żoną Sikorskiego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.