Kolejne zawiadomienie w sprawie Palikota. Nadal reklamuje wódkę w internecie

Jan Śpiewak – niestrudzony działacz społeczny poinformował za pośrednictwem Facebooka o złożeniu w imieniu Fundacji Bezpieczna Polska dla Wszystkich zawiadomienia do prokuratury w sprawie przedsiębiorcy i celebryty Janusza Palikota, który nie stosuje się do przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Śpiewak napisał (> link):

Potwierdzam. Złożyłem kolejne zawiadomienie na Janusza Palikota, który od postawienia mu zarzutów zamieścił 33 opłacane kampanie reklamowe. Każde z nich jest przestępstwem. Wnioskujemy również do prokuratury o zabezpieczenie jego majątku na poczet przyszłych kar.

Film reklamowy opublikowane w Facebooku 9.01.2024 r. Foto / źródło; facebook.com. Kliknij, aby powiększyć.

Palikot w mediach społecznościowych zamieszcza filmiki, w których w sposób nieskrępowany i bezwstydny namawia do kupowania produkowanych przez jego spółkę wysokoprocentowych wyrobów alkoholowych.

Opowiada, gdzie można kupić wódkę,  zaprasza na promocję  do swojego sklepu, itd.

33 – tylu reklam alkoholu doliczył się Jan Śpiewak w mediach społecznościowych Palikota w ciągu ostatniego roku i to pomimo faktu, że w ubiegłym roku wraz ze swoimi wspólnikami: Wojewódzkim i Czechowskim został skazany nieprawomocnym wyrokiem na 80 tys. zł grzywny.

W piśmie skierowanych do prokuratury czytamy:

Janusz Palikot posiada publiczny profil na portalu Instagram, który obserwuje 121 000 osób (…). Za jego pośrednictwem regularnie reklamuje alkohol, w tym wódkę. Czyni to pomimo tego, iż tutejsza prokuratura skierowała przeciwko niemu już akt oskarżenia sprawie (…) prowadzenia reklamy alkoholu w okresie od dnia 2 października 2020 r. do dnia 7 stycznia 2023 r. W tej sprawie zapadł wyrok nakazowy, ale Janusz Palikot pomimo postawionych zarzutów “w dalszym ciągu na swoim profilu na Instagramie łamie prawo.

Film reklamowy opublikowane w Facebooku 5.01.2024 r. Foto / źródło; facebook.com. Kliknij, aby powiększyć.

Robi to w sposób ostentacyjny, okazując lekceważenie dla porządku prawnego oraz dotychczasowych działań prokuratury. Jego profil w większości służy do promocji alkoholi produkowanych przez jego spółki. Od 7 stycznia 2023 r. do 3 stycznia 2024 r. Palikot opublikował i zarejestrował na platformie Meta jako treści reklamowe 33 reklamy alkoholu.

“Gazeta Trybunalska” poprosiła o komentarz do sprawy doświadczonego łódzkiego adwokata, który zwrócił uwagę, że nic nie stoi na przeszkodzie, że gdy prokuratura skieruje akt oskarżenia do sądu, ten może zgodnie z art. 203 kpk skierować oskarżonego na badanie stanu zdrowia psychicznego, które może być połączone z obserwacją w zakładzie leczniczym. Jest to możliwe wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo.

Patrząc na lekceważącą postawę Palikota, jego wygląd, ubiór i wypowiadane treści wydaje się, że sąd powinien skorzystać ze swoich uprawnień, bo przecież może okazać się, że Palikot nie jest świadom czynów, które popełnia.

(kk)

11.01.2024

• collage: barma / Gazeta Trybunalska

• więcej o sprawie Palikota: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.