9 września br. miłośnicy klasycznej literatury polskiej będą mogli wziąć udział w kolejnej, dwunastej już edycji Narodowego Czytania, która odbędzie się w Ogrodzie Saskim w Warszawie z udziałem pary prezydenckiej.
W tym roku czytać będziemy “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Powieść powstała w 1988 roku, gdy na ziemiach polskich swoje trumfy święcił kierunek literacki określany mianem pozytywizmu.
Prezydent Duda wystosował okolicznościowy list, zachęcając do wspólnej lektury.
Organizatorzy wydarzenia w uzasadnieniu tegorocznego wyboru stwierdzili:
“Nad Niemnem”, to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku.
Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do mickiewiczowskiego “Pana Tadeusza”.
Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. “Nad Niemnem” cieszyło się popularnością kolejnych pokoleń czytelników. W II Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej.
Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. “Nad Niemnem”, to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
“Gazeta Trybunalska” od kilku lat uczestniczy w warszawskim wydarzeniu plenerowym, można się o tym przekonać klikając: > tutaj.
→ oprac. (mb)
6.06.2022
• foto: archiwum GT