Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania

9 września br. miłośnicy klasycznej literatury polskiej będą mogli wziąć udział w kolejnej, dwunastej już edycji Narodowego Czytania, która odbędzie się w Ogrodzie Saskim w Warszawie z udziałem pary prezydenckiej.

W tym roku czytać będziemy “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Powieść powstała w 1988 roku, gdy na ziemiach polskich swoje trumfy święcił kierunek literacki określany mianem pozytywizmu.

Prezydent Duda wystosował okolicznościowy list, zachęcając do wspólnej lektury.

List prezydenta Dudy. Kliknij, aby powiększyć.

Organizatorzy wydarzenia w uzasadnieniu tegorocznego wyboru stwierdzili:

“Nad Niemnem”, to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku.

Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do mickiewiczowskiego “Pana Tadeusza”.

Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. “Nad Niemnem” cieszyło się popularnością kolejnych pokoleń czytelników. W II Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej.

Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. “Nad Niemnem”, to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

“Gazeta Trybunalska” od kilku lat uczestniczy w warszawskim wydarzeniu plenerowym, można się o tym przekonać klikając: > tutaj.

→ oprac. (mb)

6.06.2022

• foto: archiwum GT

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.