Jesień na Cmentarzu Salwatorskim

Krakowski Cmentarz Salwatorski jest miejscem kameralnym. Nie ma tu tak bogatych nagrobków, jak na Cmentarzu Rakowickim, za to otoczenie jest nadzwyczaj malownicze.

Do założonej w 1865 r. nekropolii prowadzi, wyłożona granitową kostką, ulica świętej Bronisławy, która przechodzi w aleję Waszyngtona. Miejsce to przypomina Górny Sopot – stare wille i stare drzewa, które nawet w gorące, letnie dni dają dużo cienia.

W 1883 r. zbudowano cmentarne ogrodzenie, a pięć lat później kaplicę pod wezwaniem św. Józefa. W latach 1902 i 1999 cmentarz powiększono, a w 2001 r. przy bramie głównej pojawiła się pamiątkowa tablica ku czci poety Jerzego Harasymowicza.

Pochowani są tutaj m. in. związani z Krakowem ludzie kultury i sztuki: Zbigniew Pronaszko – malarz, Stanisław Lem – pisarz, Andrzej Wajda – reżyser (zobacz także: > “Kraków – ostatnie pożegnanie Andrzeja Wajdy”), Karol Bunsch – pisarz, Wiesław Dymny – artysta, Kornel Filipowicz – pisarz, Antoni Kępiński – lekarz psychiatra, Juliusz Osterwa – aktor, Eugeniusz Romer – geograf i kartograf, Jan Sztaudynger – poeta, Kazimierz Wyka – krytyk i eseista, Andrzej Wróblewski -malarz, i in.

Cmentarz należy do parafii Najświętszego Salwatora, rozciąga się z niego widok na Kopiec Kościuszki.

→ (mb)

15.10.2020

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o historycznych nekropoliach: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.