Kraków – ostatnie pożegnanie Andrzeja Wajdy

Dzisiaj, 19 października, w godzinach wczesnopopołudniowych w Bazylice Świętej Trójcy w Krakowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Andrzeja Wajdy.

O godzinie 13:30 wystawiono urnę z prochami reżysera. Na miejscu jest nasza reporterka Maria Kubiak, która na bieżąco przesyła nam zdjęcia z przygotowań do mszy żałobnej. Dlatego zapraszamy do zaglądania na stronę „Gazety Trybunalskiej” i poszukiwanie uaktualnień.

→ (mk) / (mb)

Aktualizacja: godz. 15:55

Następnie odprawiona została uroczysta msza święta, której przewodniczył ksiądz biskup Grzegorz Ryś. Homilię wygłosił prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP. Wcześniej zmarłego pożegnał Jacek Bromski, list od Lecha Wałęsy odczytał Jerzy Trela, list od przyjaciela Wajdy – Romana Polańskiego przedstawił Andrzej Seweryn, a Wojciech Pszoniak zapoznał zgromadzonych z listem od Agnieszki Holland.

Otwarty charakter uroczystości zgromadził wiele znakomitości ze świata kultury, polityki, w tym prezydenta RP Andrzeja Dudę i byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego z żoną Anną, jak również wszystkich tych, którzy chcieli osobiście pożegnać wybitnego Polaka.

→ (mk)

Aktualizacja: godz. 20:05

Krakowskie MPK nie zawiodło. Na ul. Dominikańską zostały podstawione autobusy, które zawiozły żałobników na cmentarz na Salwatorze. Andrzej Wajda wyraził wolę, by pochowano go w mieście królewskim, z którym tuż po wojnie związał się nie wiele lat. To m. in. w tutejszej Akademii Sztuk Pięknych studiował malarstwo nim przeniósł się w 1949 r. na studia do Szkoły Filmowej w Łodzi.

Wokół grobu zgromadził się tłum ludzi, ceremonia miała charakter religijny, nikt ze świeckich nie zabierał głosu. Do rodzinnego grobu urnę z prochami niosła żona reżysera Krystyna Zachwatowicz. Wśród tych, którzy przyszli pożegnać Mistrza Wajdę można było dostrzec m. in. Maję Komorowską, Grażynę Torbicką z mężem, Władysława Pasikowskiego, Bogusława Lindę, Allana Starskiego, Krystynę Jandę, Bogdana Borusewicza, Annę Dymną, Karolinę Wajdę, Adama Michnika, Krzysztofa Globisza, Krzysztofa Maternę, Mariusza Grzegorzka, Jerzego Skolimowskiego, Bronisława Maja, Krzysztofa Jasińskiego, Dorotę Segdę, Agatę Buzek, Andrzeja Grabowskiego, Bogdana Zdrojewskiego i in.

Andrzej Wajda, senator w latach 1989 – 1991, laureat Oscara za całokształt twórczości i Kawaler Orderu Orła Białego, reżyser teatralny i filmowy, zmarł 9 października 2016 r. w Warszawie. Swoją ziemię obiecaną odnalazł tu – na Salwatorze, w chłodny, październikowy dzień 2016 roku.

→ (mk)

19.10.2016

• foto: Maria Kubiak / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.