Partia Razem chce, aby dzień pracy składał się z 7 godzin

Partia Razem składa projekt ustawy zakładającej skrócenie wymiaru czasu pracy. Działacze ugrupowania zapewniają, że ustawa ulży przepracowanym polskim pracownikom i zapewni korzyści pracodawcom.

Partia zapowiada wniesienie projektu ustawy skracającej czas pracy z 8 godzin do 7 godzin dziennie. Jak argumentują lewicowi działacze, poza realizacją celów społecznych i zapewnieniu pracodawcom większej wydajności siły roboczej, ustawa ulży też przepracowanym pracownicom i pracownikom.

Według raportów Hays Polska, niemal 75 proc. zatrudnionych w Polsce świadczy pracę w nadgodzinach. Ponad połowa z nich nie otrzymuje za tę pracę wynagrodzenia, czyli pracę w godzinach nadliczbowych świadczy nieodpłatnie. 62 proc. pracujących w nadgodzinach skarży się na stres, przemęczenie i inne dolegliwości związane z pracą. O skali problemu świadczą doniesienia Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrole wykazują przypadki osób, które w ciągu kilku lat wyrobiły nawet 700 godzin nadliczbowych, za które nie otrzymały wynagrodzenia, ani dnia wolnego.

35 godzin w tygodniu od ponad dwudziestu lat pracują już m.in. Francuzi, Duńczycy, czy Norwegowie

Partia Razem wraz z klubem Lewicy zapowiadają złożenie projektu ustawy skracającej czas pracy we wrześniu. Ale inicjatywę “Pracujmy krócej” może wesprzeć każdy. Wystarczy podpisać pod internetową petycją na stronie https://pracujmykrocej.pl/

→ Dorota Olko / (kk)

4.08.2022

• foto: pixabay.com

• czytaj także: > “Adrian Zandberg w Piotrkowie Trybunalskim”

 

3 Replies to “Partia Razem chce, aby dzień pracy składał się z 7 godzin

  1. A dlaczego nie zaostrzyć przepisów wobec pracodawców nie wypłacających pieniędzy za nadgodziny ?? Skuteczność Pip-u jest żadna mam rozumieć ?

    Podobnie jak ze sprawą wymuszania haraczy od pracowników przedszkoli w Radomsku- wg prokuratora pracownicy oddawali dobrowolnie część wynagrodzenie i nie ma przestępstwa pod kątem prawa pracy…

    Czytam czasami komentarze o pracodawcach z regionu na portalu gowork i włosy dęba stają.

  2. Dojdziemy do tego jak poprawimy wydajność. Na razie to partia Razem wzięła kilkanaście milionów z budżetu państwa, a efektem tego jest kilka durnych projektów i posady dla szefów i ich rodzin. Chińczyk za tą kasę wybudowałby miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.