Granica ze Strefą Gazy. Reportaż Katarzyny Drelczuk

Tuż przed wybuchem krwawego konfliktu palestyńsko-izraelskiego, który rozpoczął się 7 października 2023 r., reporterka i podróżniczka Katarzyna Drelczuk odwiedziła Izrael, a następnie podzieliła się swoimi wrażeniami.

17 września w facebookowym profilu “Wałkowanie świata” oznajmiła:

Wróciliśmy do Izraela! Dziś cały kraj witał drugi dzień nowego roku, bo zgodnie z kalendarzem żydowskim rozpoczął się właśnie 5784 rok. Jak powitał go Tel Awiw? Ulicznymi protestami przeciw reformie sądownictwa. To już 37 tydzień jak ludzie zbierają się w sercu miasta z flagami w dłoniach i skandują “Demokracja”. Oglądałam zdjęcia i relacje z tych manifestacji w Internecie, ale nie sądziłam, że będę miała okazję zobaczyć to wszystko na własne oczy. Spójrzcie sami jak palestyńskie flagi powiewały dziś wraz z izraelskimi, nad głowami manifestujących.

W pierwszym materiale, jaki zrealizowała w Tel Awiwie, zatytułowanym “Izrael, rok 5784. Puste ulice, lewica przegania Żydów”, opowiedziała o obchodach święta Jom Kipur, które w tym roku przypadło na 24-25 września.

Niedługo potem udała się na południe, aby nakręcić film na przejściu nieopodal kibucu Erez – jednym z dwóch, na których odbywa się ruch pomiędzy Izraelem a Strefą Gazy. Tak powstała relacja pt. “Strefa Gazy. Życie na granicy”. Kilka dni później pierwsze rakiety zostały wystrzelone zza muru przez Hamas.

 

“Ja w moich podróżach szukam zrozumienia świata. To jest główny cel moich podróży” – tak brzmi motto Katarzyny Drelczuk. Polecamy jej inne filmy, dostępne: > tutaj.

→ (kk)

1.11.2023

• na zdjęciu: mur w pobliżu przejścia granicznego Erez widziany od strony Izraela. Foto / źródło: healthpolicy-watch.news

• więcej o konflikcie bliskowschodnim: > tutaj

#israelpalestinewar

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.