W miniony weekend w Warszawie odbyły się dwa występy zespołu Karoliny Cichej. W piątek, 2 września, prężnie działające Muzeum Warszawskiej Pragi zaprosiło na plenerowy koncert zatytułowany „Jidyszland. Pieśni żydowskie z Podlasia” – Karolina Cicha, Festiwal Warszawa Singera.
Blisko 450 osób zgromadzonych na dziedzińcu muzeum wysłuchało kompozycji opartych na tekstach żydowskich poetów z północno-wschodniej Polski, a także na pieśniach, które towarzyszyły społeczności żydowskiej podczas uroczystości sakralnych.
Usłyszeć można było wszystkie języki kultury Żydów Aszkenazyjskich: jidysz, hebrajski oraz esperanto – język stworzony przez pochodzącego z Białegostoku lekarza – Ludwika Zamenhofa.
Na koncert Cichej i Spółki złożyły się utwory do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlaskiego: Chaima Siemiatyckiego, Rabina Elizera Szulmana, Liby Bursztejn z Tykocina czy Morrisa Rosenfelda z okolic Sejn.
Oprócz tego grupa wykonała pieśni: Rivki Tiktiner – XVI-wiecznej uczonej ze słowami zapisanymi w archaicznym jidysz, będące świadectwami miejsc – „Bialystok main heim”, sakralne w języku jidysz – „Sznirele perele”, szabasowe po hebrajsku – „Jedid nefesz”, a także pieśni polskie zapożyczone z kultury żydowskiej – „Idzie mój Pan” i „Polka Żydówka”.
Cicha w swych twórczych poszukiwaniach wielokrotnie sięgała do żydowskiej kultury utrwalając jej muzyczny urok na płytach długogrających: „Jidyszland”, „Wieloma językami”, “Jeden – wiele” i “Tany”.
To, co prezentują Karolina Cicha (śpiew, akordeon, keyboard, sampler, przeszkadzajki) i jej zespół w składzie: Mateusz Szemraja (lutnia, sazi, rabab, cymbały), Patrycja Betley (instrumenty perkusyjne) i Karolina Matuszkiewicz (kemancze, skrzypce), to piękno w czystej postaci. Najlepiej widać to w reakcji słuchaczy. Oto przykład:
Każdy występ artystów jest niezapomniany, szczególnie gdy odbywa się w metaforycznym otoczeniu zabudowań Pragi Północ, a widowni towarzyszą stojące w oknach postacie: ułanów, eleganckich mieszczanek, ślubnej pary, przedstawicieli żydowskiej społeczności i urodziwej pani, o niebieskich oczach, palącej papierosa w smukłej cygarniczce.
→ (mb)
6.09.2022
• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska
• czytaj także: > “Sieradz. XII Noc poezji i muzyki. Karolina Cicha, teatr Anny Kłanieckiej, Joanna Słodyczka, Musa Czachorowski i in.”
• więcej o koncertach: > tutaj