Benzyna E10 od stycznia na stacjach. Sprawdź czy nadaje się do twojego auta

Od 1 stycznia 2024 r. kierowcy zatankują na stacjach benzynę E10, zawierającą do 10 proc. biokomponentów. Właściciele aut mogą sprawdzić w specjalnej internetowej wyszukiwarce, czy ich samochód jest przystosowany do korzystania z benzyny E10.

Od 1 stycznia 2024 r. obecnie dostępna na stacjach paliw benzyna E5 o liczbie oktanowej 95 zostanie zastąpiona benzyną E10 z zawartością do 10 proc. biokomponentów, o takiej samej liczbie oktanowej.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) informowało PAP pod koniec listopada 2023 r., że przygotowało na potrzeby kierowców wyszukiwarkę, w której będzie można sprawdzić “kompatybilność swojego pojazdu z benzyną E10”. Jak podał resort, wyszukiwarka jest dostępna na stronie e10.klimat.gov.pl. Ministerstwo wyjaśniło, że wpisując w wyszukiwarce markę pojazdu, model oraz rocznik można uzyskać informację, czy dany pojazd może tankować benzynę E10, czy też nie.

Na stacjach paliw pojawią się też obowiązkowe oznakowania dystrybutorów dla nowego paliwa.

MKiŚ podkreśliło też, że “znaczna większość” pojazdów osobowych z silnikiem o zapłonie iskrowym wyprodukowanych po 1 stycznia 2010 r. jest przystosowana do stosowania benzyny silnikowej E10, ale nie wszystkie. “Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego średni wiek samochodu osobowego w 2020 r. wynosił w Polsce 14,3 roku” – wskazało ministerstwo.

Jak podała Krajowa Izba Biopaliw Polska będzie 18 krajem w UE, który wprowadzi paliwo E10. Wskazała, że paliwo to jest już dostępne w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niderlandach, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Węgrzech. Dodatkowo w Europie E10 jest dostępna także m.in. w Wielkiej Brytanii i Norwegii.

→ PAP / oprac. (kk)

3 1.12.2023

• foto: pixabay.com

 

One Reply to “Benzyna E10 od stycznia na stacjach. Sprawdź czy nadaje się do twojego auta”

 1. Przykład:
  “Marka:
  PEUGEOT
  Model:
  206
  Rok:
  1999

  Rodzaj silnika:

  1.6 Tiptronic – nie możesz tankować E10
  1.1i – nie możesz tankować E10
  1.4i – nie możesz tankować E10
  1.6i – nie możesz tankować E10
  2.0i 16V – nie możesz tankować E10”
  Brawo!
  “UWAGA: Jeśli Twój samochód nie znajduje się w wyszukiwarce pojazdów:

  Zajrzyj do wnętrza klapy wlewu paliwa.
  Sprawdź instrukcję obsługi pojazdu.
  Zapytaj producenta samochodu/lokalnego dealera.

  Jeśli nadal nie masz pewności, użyj benzyny E5. Nadal będzie dostępna na stacjach benzynowych jako benzyna 98-oktanowa.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.