Przedstawiciele Kataru, CIA i Mossadu w Warszawie

Szef CIA Bill Burns spotka się w poniedziałek w Warszawie z premierem Kataru Mohammedem bin Abdulrahmanem Al Thani i szefem izraelskiego Mossadu, aby omówić potencjalne nowe porozumienie w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy, podał portal Axios cytowany przez agencję Reutera. Portal powołał się na dwóch urzędników – amerykańskiego i izraelskiego.

Izraelscy urzędnicy twierdzą, że dalsze zaangażowanie Burnsa w negocjacje ma kluczowe znaczenie dla zawarcia nowego porozumienia.

CIA odmówiła komentarza na temat harmonogramu Burnsa.

Izraelski serwis informacyjny Ynet powołując się na źródła wywiadu pisze, że negocjacje będą długie, skomplikowane i jeszcze trudniejsze niż wcześniej.

Katar był kluczowym negocjatorem pomiędzy Hamasem a służbami Izraela. W wyniku porozumienia zwolniono 105 cywilów: 81 obywateli żydowskiego państwa, 23 obywateli Tajlandii i jeden tak. W zamian Izrael uwolnił 240 palestyńskich więźniów, wszystkie kobiety i dzieci.

Spotkanie w Warszawie odbędzie się trzy dni po tym, jak premier Kataru i dyrektor Mossadu David Barnea spotkali się, aby spróbować wznowić pośrednie rozmowy między Izraelem a Hamasem, w których pośredniczy Katar.

→ The Times od Israel / PAP / oprac. (kk)

18.12.2023

• grafika: Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.