Aktor Antoni K. skazany za prowadzenie samochodu pod wpływem marihuany

Sąd Rejonowy Warszawa-Wola uznał dziś znanego filmowego i serialowego  Antoniego K., oskarżonego o prowadzenie samochodu pod wpływem marihuany za winnego i wymierzył mu karę 1 roku ograniczenia wolności z obowiązkiem prac społecznych w wymiarze 20 godzin w miesiącu oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat.

Podczas środowej rozprawy Antoni K. wyjaśniał przed sądem, że zażywał leki z leczniczą marihuaną. Dodał, że nigdy nie prowadził samochodu po czasie krótszym niż 8 godzin po zażyciu leczniczej marihuany, a jej zażywanie pomaga mu w walce z objawami choroby, na którą cierpi.

Dopytany przez sąd, czy lecznicza marihuana została zaordynowana mu przez lekarzy odparł, że to jego “inicjatywa prywatna”.

Sąd Rejonowy Warszawa-Wola uznał Antoniego K. za winnego i wymierzył mu karę 1 roku ograniczenia wolności z obowiązkiem prac społecznych w wymiarze 20 godzin w miesiącu oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat. Sąd nakazał mu też zapłatę 7 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej i pokrycie kosztów sądowych.

Czytaj: “Aktor Antoni K. przed sądem”

Sędzia Beata Machowska Nowak w uzasadnieniu podkreśliła, że materiał dowodowy zgromadzony taki jak zeznania świadków czy opinia biegłych w sprawie nie budzą żadnych wątpliwości, a zachowanie psychomotoryczne sprawcy ma wpływ na popełniony czyn.

Zaznaczyła, że wartość środka psychoaktywnego w organizmie oskarżonego została dwukrotnie przekroczona. “Oskarżony nie kwestionował, że palił marihuanę” – wskazała sędzia.

W ustnym uzasadnieniu podkreśliła też, że marihuana lecznicza nie jest środkiem wpisanym na listę leków dla osób cierpiących na chorobę, z którą boryka się aktor, a biorąc pod uwagę, że jego choroba jest w fazie reemisji “nie można przypisywać jej zbawiennego wpływu”.

Sędzia podkreśliła, że Antoni K. przyjmuje marihuanę leczniczą legalnie, ale nielegalne jest prowadzenie pod jej wpływem pojazdów.

Wyrok jest nieprawomocny.

→ oprac. (kk)

10.01.2024

• foto: kadr z serialu “Przyjaciółki”

• źródło: PAP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.