Andrzej Grabowski uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze “Gloria Artis”

Znany doskonale, krakowski aktor Andrzej Grabowski został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze “Gloria Artis”. Wyróżnienie wręczył aktorowi w sobotę na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

Minister kultury nadał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis Andrzejowi Grabowskiemu “za jego znakomite dokonania twórcze”. Wyróżnienie Bartłomiej Sienkiewicz wręczył w sobotę po premierze “Wesela” w reżyserii Mai Kleczewskiej na scenie Teatru Słowackiego w Krakowie.

Odbierając wyróżnienie Andrzej Grabowski przyznał, że medal ten otrzymał w 2020 roku, jednak wtedy nie chciał go przyjąć.

Andrzej Grabowski jest aktorem teatralnym, telewizyjnym, filmowym i dubbingowym, artystą kabaretowym, piosenkarzem, scenarzystą i reżyserem. Wykształcenie zdobył w krakowskiej PWST, którą ukończył w 1974 roku. Od tego czasu jest związany z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Był członkiem Zespołu Artystycznego Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie i Starego Teatru w Krakowie.

Ilością ról teatralnych i filmowych Grabowskiego można by obdzielić kilku aktorów, najbardziej znane kreacje teatralne to Michał Strawiński w “Listopadzie” H. Rzewuskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, Jasiek w “Weselu” S. Wyspiańskiego (reż. Andrzej Wajda), Major w “Damach i huzarach” A. Fredry (reż. M. Grabowski), Calogero w “Wielkiej magii” E. De Filippo (reż. Bogdan Hussakowski), Valenet w “Na zachód od Shannon” M. McDonnagha (reż. Katarzyna Deszcz), Stary Aktor w “Karierze Artura Ui” B. Brechta (reż. Remigiusz Brzyk), Chomeini w “Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979″ w reż. Wojciecha Farugi. Jednak masowej publiczności jest znany głównie jako Ferdek z serialu Świat wg Kiepskich”, gdzie wykreował ponadczasową rolę.

→ oprac. (kk)

19.03.2025

• Na zdjęciu Andrzej Grabowski w roli Czarka – “Listy do M 3”, foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• źródło: PAP

 

One Reply to “Andrzej Grabowski uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze “Gloria Artis””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.