Gorączka w Polsce. Więzienie dla Kamińskiego, zmiany w TVP, odwołany Braun

Koalicja rządząca Polską konsekwentnie, punkt po punkcie realizuje przedwyborcze zapowiedzi. Przypomina to historyczne wydarzenia z początku lat 90. XX w., gdy solidarnościowa opozycja przejmowała w kraju władzę.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, obejmuje kilka sfer działalności państwa. Oto przegląd wiadomości z ostatnich 24 godzin.

Grzegorz Braun odwołany ze składu dwóch komisji sejmowych

Tak jak dla Prawa i Sprawiedliwości największym wrogiem był i jest Donald Tusk, nazwany przez prezesa Kaczyńskiego “niemieckim agentem”, tak dla obecnej koalicji parlamentarnej wrogiem nr 1 jest poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Po zakłóceniu w budynku parlamentu żydowskiego obrządku (czytaj: > “Poseł Braun w roli strażaka gaszącego w Sejmie żydowskie świece”) prezydium Sejmu ukarało Grzegorza Brauna odebraniem połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku. Poza tym marszałek Hołownia skierował przeciwko niemu wniosek do prokuratury m.in. ws. zakłócania obrządku religijnego.

Aby tego było mało posłowie zdecydowali o odwołaniu posła Grzegorza Brauna z Komisji Obrony Narodowej oraz z Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Za zmianami w komisjach sejmowych zagłosowało 373 posłów, przeciw było 14, wstrzymało się od głosu 16. Według Michała Wawera (Konfederacja), są to “na nowo PiS-owskie standardy rządzenia Sejmem”.

Koniec pisowskiej telewizji

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz rady nadzorcze.

Ministerstwo Kultury opublikowało w tej sprawie komunikat:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości okupują od wczoraj budynek, w którym mieści się siedziba Telewizji Polskiej w Warszawie. Protest około 90 osób związany jest z podjętą przez Sejm uchwałą ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Za głosowało 244 posłów, przeciw było 84, zaś 16 osób wstrzymało się od głosu. Akcja zorganizowana została pod hasłem “ochrony demokracji”. Uczestnikami wydarzenie są m. in. Kaczyński, Sasin, Lichocka, Rachoń, Terlecki i inni obrońcy “niezależnych” mediów

Kilka minut po godzinie 11.00 zerwano transmisję w TVP Info, w jej miejsce nadawany jest sygnał TVP 1. Nie działa także strona tvp.info.

Obecnie domena https://tvp.info / została przekierowana pod adres https://www.tvp.pl/.

Reforma publicznych mediów obejmie Polskie Radio, PAP i wydawnictwa Orlenu. Pracę ma stracić kilkudziesięciu pracowników telewizji, którzy sprzeniewierzyli się etyce dziennikarskiej, naruszały zasady rzetelności i obiektywizmu.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik prawomocnie skazani

Młyny sprawiedliwości mielą powoli, ale skutecznie. Mariusz Kamiński (b. minister spraw wewnętrznych i administracji) i Maciej Wąsik (latach 2006–2009 zastępca szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego) zostali dziś, 20 grudnia, prawomocnie skazani na dwa lata pozbawienia wolności i pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Warszawski sąd okręgowy uznał ich za winnych w związku z działaniami operacyjnymi podczas tzw. afery gruntowej.

Kamiński i Wąsik odnieśli się do wyroku na wspólnej konferencji prasowej.

– Chcemy powiedzieć jasno, że to, co się tam wydarzyło, nie było żadnym procesem. Było to tak naprawdę kompletne bezprawie, a efekt końcowy jest wielką kompromitacją wymiaru sprawiedliwości – oświadczył Kamiński.

– Wyrok, którego nie uznajemy i uważamy, że nie ma podstaw do wygaszenia nam mandatów, to wyrok godny pogardy, wpisujący się politycznie w to, co dzieje się w tej chwili w naszym kraju – mówił. – Nie przyjmujemy tego wyroku do wiadomości, nie jest to dla nas wyrok. Jest to całkowite, kompletne bezprawie, kompromitacja wymiaru sprawiedliwości. Wyrok ten zasługuje na pogardę – dodał.

Czy skazani będą mieli czas na przemyślenie swoich postaw w więziennej celi?Wydaje się to mało prawdopodobne, bo prezydent Duda może ich “ponownie” ułaskawić. Zatem wyrok sądu stanie się wydarzeniem o charakterze obyczajowym.

500 mln zł z publicznych pieniędzy wydała dwutygodniowa minister kultury Dominika Chorosińska

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w nowo powołanym rządzie Tuska – Joanna Scheuring-Wielgus zdradziła, że po wstępnej analizie resortowych dokumentów. W porannym programie radiowym powiedziała:

Pierwszego dnia od razu sprawdziłam, jakie decyzje zostały wydane od 15 października do 12 grudnia po wyborach, ale również przez dwutygodniową minister Dominikę Chorosińską. Zapadło około 130 najróżniejszych decyzji. Jedne dobre, drugie niedobre. Myślę, że kasa z tego, co pamiętam, to było około 500 mln zł. na wszystkie te decyzje. Nie wiadomo, dlaczego one zostały wydane, nie wiadomo dlaczego ta instytucja albo ta dostała pieniądze, bo to wszystko było bez ładu i składu. I tutaj zastanawiamy się jeszcze nad tym, dlatego że te pieniądze w danych instytucjach, które podlegają ministerstwu, one i tak będą nam potrzebne na różne działania. Niekoniecznie na te, na które Gliński sobie wymyślił czy pani Chorosińska, że będą wydawane (…). Według mnie były one wydawane w sposób niegospodarny, bezsensowny czasami na organizacje, które nigdy nie powinny dostać finansowania

Najnowszy sondaż poparcia partii politycznych

Pracownia United Surveys przeprowadziła dla Wirtualnej Polski sondaż poparcia dla partii politycznych. Wynika z niego, że wybory wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość z 33 proc.poparciem (spadek 2,2 pkt proc.), drugie miejsce KO – 28,4 proc. głosów (spadek o 0,4 pkt proc.), trzecie Trzecia Droga- 19,1 proc., na Lewicę chce głosować 8,7 proc.  (spadek o 1,3 pkt proc.). Konfederacja cieszy się takim samym poparciem jak poprzednio, czyli 7,7 proc. ankietowanych.

Pożar w Polsce – podsumowanie

Działania koalicji rządzącej nie są niczym niezwykłym, eliminacja ze struktur państwa przeciwników politycznych jest naturalną koleją rzeczy. PiS w tej kwestii przetarł wszystkie ścieżki i drogi. Obecnie nie potrafi pogodzić się z porażką, kreując się na ofiary rzekomego zamachu dokonanego przez lewicowo-liberalny rząd. To co obecnie dzieje się w kraju, to walka nowych komisarzy ludowych ze starymi komisarzami ludowymi, których łączą pierwiastki: bolszewicki i syjonistyczny.

Trudno przy okazji, o rzetelny, uczciwy przekaz medialny, bo obraz wydarzeń celowo jest deformowany przez nadawców powiązanych z kapitałem żydowskim, niemieckim i amerykańskim; z drugiej strony społeczeństwo ma do wyboru zmanipulowane, wybiórcze informacje wysyłane w kierunku opinii publicznej przez TV Republika i “prawicowe” portale powiązane z Tomaszem Sakiewiczem, zwanym w kręgach prasowych “Małym Michnikiem”.

→ (kk) / współpraca (mb)

20.12.2023

• foto: pixabay.com

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.