Profesor Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku przekazała, że tegorocznym zwycięzcą zostało słowo “rel”.
Pochodzi od angielskiego “relatable”, czyli “możliwy do powiązania z czymś” i jest stosowane przez młodych ludzi jako zastępcza forma zwrotów: “zgadzam się z tobą”, “czuję tak samo, “potwierdzam”, “racja”.
Jury plebiscytu postanowiło przyznać wyróżnienie słowu “oddaje”. Wprawdzie już dobrze jest zadomowione w młodej polszczyźnie, ale – jak mówi młodzież – “ma potencjał”. Poza tym jest utworzone na gruncie języka polskiego.
“Oddaje” to komentarz o znaczeniu “coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)”. W szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest “fajne” czy “ma dobry vibe” (sformułowania z proponowanych w plebiscycie definicji)”.
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. W ubiegłym roku zwyciężyło słowo “essa”.
→ oprac. (kk)
7.12.2023
• grafika: Gazeta Trybunalska
• źródło: PAP