Rel – to Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Profesor Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku przekazała, że tegorocznym zwycięzcą zostało słowo “rel”.

Pochodzi od angielskiego “relatable”, czyli “możliwy do powiązania z czymś” i jest stosowane przez młodych ludzi jako zastępcza forma zwrotów: “zgadzam się z tobą”, “czuję tak samo, “potwierdzam”, “racja”.

Drugi wyraz z kolejną najwyższą liczbą głosów to “sigma”. Tak nazwana jest osoba silna, nieszukająca jednak poklasku, sytuującej się z dala od blichtru władzy, za to mającej realny (czytaj: autentyczny) wpływ na rzeczywistość. Sigma wzbudza szacunek innych, osiąga sukcesy, jest nonkonformistą i trzyma się wartości, które uważa za prawdziwe.Na trzecim miejscu usytuował się synonim dobrze znanych już wyrażeń: “do oporu”, “w opór”, czyli “oporowo”. Znaczy przede wszystkim +intensywnie, mocno, dużo+ i takie rozumienie wiąże się z popularnym internetowym wiralem o rolniczych konotacjach: +oporowo całodobowo+, ale – jak wiele wyrazów slangowych – także i “oporowo+ może być używane w różnych kontekstach.

Jury plebiscytu postanowiło przyznać wyróżnienie słowu “oddaje”. Wprawdzie już dobrze jest zadomowione w młodej polszczyźnie, ale – jak mówi młodzież – “ma potencjał”. Poza tym jest utworzone na gruncie języka polskiego.

“Oddaje” to komentarz o znaczeniu “coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)”. W szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest “fajne” czy “ma dobry vibe” (sformułowania z proponowanych w plebiscycie definicji)”.

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. W ubiegłym roku zwyciężyło słowo “essa”.

→ oprac. (kk)

7.12.2023

• grafika: Gazeta Trybunalska

• źródło: PAP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.