Irena Szewińska patronką przedszkola

Decyzją częstochowskich radnych miejskie przedszkole przy ul. Broniewskiego będzie nosić imię najsłynniejszej polskiej lekkoatletki.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli o nadanie placówce imienia Ireny Szewińskiej zwróciła się Rada Pedagogiczna wraz z Radą Rodziców.

Irena Szewińska (ur. 24.05.1946, zm. 29.06.2018) była lekkoatletką specjalizującą się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Jej wybitny sportowy talent ujawnił się już w szkole podstawowej, a pierwsze medale mistrzostw Polski młodzików zdobyła jako 16-latka.

Nigdy wcześniej nie było lepszej i bardziej utytułowanej lekkoatletki niż ona. Była multimedalistką olimpijską – zdobywczynią 7 medali (w tym 3 złotych, 2 srebrnych i 2 brązowych). Wywalczyła 10 medali Mistrzostw Europy – w tym 5 złotych. Mistrzynią Polski została 24 razy, a krajową rekordzistką – aż 54 razy (na 100m, 200m, 400m, w skoku w dal, pięcioboju oraz sztafecie 4x100m). 10-krotnie poprawiła rekord świata – w tym dwa razy w sztafecie 4x100m. W 1974 roku została wybrana najlepszą sportsmenką świata, a trzy lata później – najlepszą lekkoatletką globu.

Irena Szewińska pełniła funkcję prezeski Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz wiceprezeski Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Była także członkinią Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz współorganizatorką i patronką warszawskiego biegu Samsung Irena Women’s Run.

Uzupełnieniem sportowych triumfów Ireny Szewińskiej była jej działalność społeczna. Wszystko to zapewniło jej szacunek na całym świecie nie tylko jako wybitnej sportsmence, ale i wrażliwemu człowiekowi. W maju 2016 roku odebrała z rąk prezydenta RP najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. W Księdze Rekordów Guinnessa znalazła się z kolei jako jedyna lekkoatletka, która zdobyła olimpijskie medale w 5 konkurencjach.

Miejskie Przedszkole nr 12 będzie teraz placówką promującą postać Ireny Szewińskiej, jej postawę życiową i sportowe dokonania. To z kolei stworzy lepszą szansę na zachęcenie dzieci i całych rodzin do uprawniania sportów i prowadzenia aktywnego trybu życia.

Podjęcie uchwały w sprawie nadania placówce imienia Ireny Szewińskiej nie powoduje skutków finansowych.

→ (kk )/ PAP

4.01.2019

• foto: wikipedia.org, Przedszkole12

• źródło: UM Częstochowa

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.