Układ „Europejski”

W centrum Piotrkowa Trybunalskiego, na okazałej działce, stoi ruina, którą od strony południowej przesłaniają bannery urzędu miasta.

Chodzi o budynek po dawnej restauracji „Europa” należący do prywatnego właściciela. Z elewacji sypie się tynk, wypadają też cegły, a jedno z okien trzyma się tylko na dolnym zawiasie. Od podwórka jest jeszcze gorzej. Siatki zamontowane od wschodu i zachodu maja chronić przechodniów przed odrywajacymi się fragmentami muru.

Obiekt zbudowano pod koniec XIX w., jest wpisany do rejestru zabytków, ale póki co nie ma takiego prawa, aby przymuszać kogokolwiek do remontu, choć w tym przypadku tak powinno być, gdyż rudera sąsiaduje z odrestaurowanym klasztorem Panien Dominikanek i nowoczesnym biurowcem usytuowanym po przeciwnej stronie.

Kilku czytelników zwrócił się do nas z prośbą o ustalenie, ile piotrkowski magistrat płaci miesięcznie właścicielowi budowli za możliwość prezentacji okolicznościowych bannerów? Zapytaliśmy więc u źródła.

Okazało się, że nie istnieje umowa w tej sprawie, gdyż, jak napisał rzecznik samorządowej instytucji:

Urząd Miasta nie ponosi kosztów za wynajem powierzchni pod wielkoformatowe bannery na elewacji po dawnej restauracji „Europa”. Elewacja udostępniania jest dzięki uprzejmości właściciela budynku.

Biorąc pod uwagę ceny dzierżawy powierzchni reklamowych w Piotrkowie, łatwo wyliczyć, że powinna być to kwota zbliżona do 10 tys. złotych netto. Tak więc urząd, co miesiąc, otrzymuje od prywatnego przedsiębiorcy prezent, ale czy daje coś w zamian i w jakiej formie? Tego nie wiemy. Ale z całą stanowczością możemy stwierdzić, że powinno unikać się tego typu partnerstwa, gdyż jest ono mało transparentne.

→ (mb)

4.01.2019

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “Zrujnowana „Europa”

 

2 Replies to “Układ „Europejski”

  1. I co im zrobisz?
    https://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/podwyzka-oplat-za-smieci-w-piotrkowie-zatwierdzona-przyjela/ar/c1-7473913

    “Umowy z trzema firmami odbierającymi odpady Urząd Miasta Piotrkowa zawarł w 2016 roku i obowiązują one do końca 2020 roku. Jednak koszty ich działalności wzrosły tak bardzo, że dziś gotowe są zerwać umowę z miastem, bo bardziej opłaca się im zapłacić karę umowną (5 proc.) niż kontynuować nierentowną działalność. Jedna z firm wyliczyła, jak podał wiceprezydent Karzewnik, że jej straty z tytułu umowy na starych zasadach wynoszą 200 tys. zł miesięcznie.”

  2. właściciel ma obowiązek zabezpieczać zabytek przed zniszczeniem. Konserwator ma obowiązek dokonać oceny czy zabezpieczenie jest właściwe. Urząd ma obowiązek
    pobierać opłatę od powierzchni reklamowej. korzyść(dochód 0 nie koniecznie jest w pieniądzu, ale można przyjąć ceny rynkowe i właściciel powinien płacić podatek od dochodu. Itd, Itd…
    ps. brak umowy, to korupcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.