Ostatnie pożegnanie dyrektora Jerzego Pokutyckiego

Niemal 200 osób stawiło się dziś, 2 lutego 2021 roku, na Nowym Cmentarzu w Piotrkowie, aby towarzyszyć w ostatniej drodze Jerzemu Pokutyckiemu, emerytowanemu pedagogowi, magistrowi-inżynierowi, długoletniemu dyrektorowi Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 (obecnie Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. rotmistrza Witolda Pileckiego).

Kliknij, aby powiększyć.

Dyrektor Pokutycki zmarł 19 stycznia w wieku 82 lat, pozostawił żonę Irenę, córkę Paulinę , syna Konrada, wnuki i dalszą rodzinę.

Trudno sobie wyobrazić piotrkowskie szkolnictwo bez dyrektora Pokutyckiego. Ten wyjątkowy pedagog, nauczyciel przedmiotów zawodowych, autor podręczników, wspaniały, ciepły człowiek praktycznie całe swoje życie zawodowe związał ze “szkołą koło parku” albo “Tepeesem” – czyli zespołem szkół mechanicznych i szklarskich, która na przestrzeni lat, w zależności od swego profilu, zmieniała nazwę.

Pamiętam Go jak szedł korytarzem: wysoki, wyprostowany, nie było w jego postawie nic, co burzyłoby obraz spokoju, pewności siebie, fachowości. Budził respekt. Kiedy dostrzegł grupkę uczniów z młodszych roczników palącą papierosy przed kotłownią, nie musiał nic mówić, wystarczyło, że spojrzał… Nigdy nie słyszałam, aby podniósł głos, albo użył niestosownego słowa. Zawsze taktowny, zawsze zrównoważony. Nie baliśmy się dyrektora, myśmy Go po prostu bardzo szanowali. I podejrzewam, że podobnie było z profesorami, administracją i obsługą szkoły.

Podczas mszy w kaplicy cmentarnej odczytane zostały trzy listy: od żony, dzieci oraz uczniów i pracowników szkoły. Towarzyszka życia Jerzego Pokutyckiego napisała:

To dzięki Tobie czułam się zawsze młoda i szczęśliwa. Ty byłeś tym pryzmatem, przez który widziałam słońce, zieleń i kwiaty. Byłeś dla mnie całym światem. (…) Twoja obecność przenikała dom. Nawet kiedy Cię nie ma nasłuchuję, czy nie wróciłeś. Otwieram drzwi spodziewając się, że Cię za nimi zobaczę i moje serce zamiera na moment w ciszy (…).

Robiłem dyrektorowi zdjęcia, kiedy w czasie zawodów w koszykówkę przychodził na boisko, robiłem zdjęcia w trakcie szkolnych uroczystości i robiłem je dzisiaj, na piotrkowskim cmentarzu, myśląc z żalem, że bez niego to już inna szkoła.

→ M. Baryła

2.02.2021

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej pożegnań: > tutaj

 

 

One Reply to “Ostatnie pożegnanie dyrektora Jerzego Pokutyckiego”

  1. Ilu jeszcze dyrektorów musi odejść, ażeby uczniowej tej szkoły przestali śmiecić i huliganić w parku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.