Wyniki sekcji zwłok Moniki Zbrojewskiej

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie – Przemysław Nowak, wydał wczoraj lakoniczny komunikat, dotyczący przyczyn śmierci byłej wiceminister sprawiedliwości Zbrojewskiej.

Po przeprowadzanej, na wniosek prokuratury, sekcji zwłok, która odbyła się we wtorek 3 listopada udało się wykluczyć udział osób trzecich w śmieci prawniczki. Jako przyczynę zgonu podano „niewydolność wielonarządową po przebytej operacji”.

Nowak powiedział, że końcowa i pełna opinia z sekcji zostanie sporządzona w ciągu kilku tygodni. Dodał także, że z uwagi na tajemnicę lekarską nie podajemy żadnych dalszych informacji dotyczących stanu zdrowia lub procesu leczenia zmarłej.

Aby ustalić czymże jest owa niewydolność wielonarządowa skontaktowałem się z prof. dr hab. med. Andrzejem Kańskim – kierownikiem II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Samodzielnego Szpital Kliniczny przy ul. Banacha, do którego 30 października trafiła nieprzytomna Zbrojewska.

Niewydolność wielonarządowa jest efektem wstrząsu. To skomplikowany proces, przebiegający wieloetapowo, podczas którego pojawiają się zaburzenia reakcji odpornościowej organizmu. Następuje niewydolność wielu narządów wynikająca z niskiego ciśnienia, z niewydolności oddechowej, krążenia, złej pracy nerek i in.

Na pytanie, czy tego niewydolność może pojawić się nagle, u zdrowego człowieka, prof. Kański odparł, że nie, ponieważ jest to stan postępujący. Najczęściej jest objawem wstrząsu, który może powstać z różnych powodów: w wyniku przyjęcia narkotyków, trucizn, alkoholu, czy nagłego krwotoku.

W internecie pojawiła się niepotwierdzona informacja, którą rozpowszechnił niedoszły poseł Zbigniew Stonoga, jakoby Zbrojewska cierpiała na raka mózgu i w związku z tym przeszła kilka operacji. Nawet jeśli przyjąć tę opinię jako prawdopodobną, nie można w żaden sposób usprawiedliwić faktu nadużywania przez nią alkoholu oraz prowadzenia pod jego wpływem samochodu. W chwili zatrzymania Zdrojewska w wydychanym powietrzu miała 2 promile, czyli tyle samo, co sprawca niedawnego wypadku, w którym zginęły 3 osoby.

Znana jest już data pogrzebu Moniki Zbrojewskiej. Zostanie pochowana w sobotę, 7 listopada na cmentarzu katolickim w Pabianicach.

→ Mariusz Baryła

5.11.2015

• foto: PAP / Grzegorz Michałowski

• więcej o Monice Zbrojewskiej: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.