Święto Wojska Polskiego. Msza z udziałem pary prezydenckiej

15 sierpnia br. o godz. 9. rano w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiona została msza święta za Ojczyznę z udziałem najwyższych władz państwowych.

We mszy uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef MON Mariusz Błaszczak, prawosławny ordynariusz wojskowy abp Jerzy Pańkowski, ewangelicki biskup wojskowy płk Mirosław Wola, dowódcy z USA i Niemiec, kombatanci i weterani, harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

“Trzeba nieustannie powracać do przeszłości i na niej budować przyszłość. Marszałek Józef Piłsudski przekonywał, że +Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości+” – powiedział w homilii bp. Guzdek. Dodał, że w pamięci kolejnych pokoleń “należy zapisywać imiona i nazwiska tych, których czyny miały decydujący wpływ na losy narodu i państwa”.

Hierarcha wojskowy podkreślił jednocześnie, że ze smutkiem trzeba przypomnieć, że “wielu ojców polskiej wolności, wybitnych generałów i mężów stanu nie doczekało się powszechnego uznania i wdzięczności, lecz zostało skazanych na więzienie, wygnanie i zapomnienie”.

“W Święto Wojska Polskiego, w roku stulecia odzyskania niepodległości, jesteśmy zobowiązani dokonać narodowego rachunku sumienia z zaniedbań i przewin wobec tych, którzy wywalczyli +Niepodległą+. Ale to nie wystarczy! Nadszedł czas, aby dostrzec i docenić, okazać wdzięczność i utrwalić pamięć o bohaterach narodowych” – mówił w homilii biskup polowy.

Przypomniał jednocześnie, że uznania i wdzięczności wobec poległych i ostatnich żyjących żołnierzy bitwy warszawskiej uczył nas syn oficera Wojska Polskiego – św. Jan Paweł II, który nawiedzając cmentarz w Radzyminie powiedział: “Urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem” (13.06.1999 r.).

“Dlatego dziś w tej wojskowej świątyni rozlega się apel, abyśmy byli wdzięczni. Najpierw Bogu, który pomimo naszych niewierności, nieustannie wspiera nas w walce o wolność tę wewnętrzną oraz o wolność naszej ojczyzny, której trzeba strzec przed wrogiem zewnętrznym. Tej wdzięczności godni są także żołnierze Wojska Polskiego, obrońcy niepodległości naszej ojczyzny” – powiedział w homilii biskup polowy.

Dodał, że uroczystość 15 sierpnia jest “lekcją wdzięczności”. “Niech modlitwa i podjęta refleksja przyczynią się do tego, że będziemy umieli dostrzegać zasługi i okazywać wdzięczność wszystkim, którzy dobrze przysłużyli się Polsce” – zaapelował na zakończenie bp Guzdek.

Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej albo Święto Wojska Polskiego jest obchodzone 15 sierpnia. Ta data odnosi się do Bitwy Warszawskiej (nazywanej także Cudem nad Wisłą) z armią bolszewicką w 1920 roku, wygranej przez Polaków. Wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. obwiązującą od 13 sierpnia 1992 roku. Obchodzono je już w dwudziestoleciu międzywojennym, nosiło jednak wtedy inną nazwę – Dzień Żołnierza. W 1947 roku zaniechano tych uroczystości. Powróciły dopiero w 1992 roku.

→ PAP / (kk)

15.08.2018

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.