Wspomnienie. Serge Gainsbourg. Piosenki

Jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznych 2018 r. w Łodzi był koncert finałowy Festiwalu Łódź Czterech Kultur, jaki odbył się 9 września 2018 r. w Teatrze Muzycznym.

Spektakl nosił tytuł „Serge Gainsbourg. Piosenki”, a jego pomysłodawcą i producentem artystycznym był Marcin Tercjak – radiowiec od lat związany z łódzką rozgłośnią Polskiego Radia, animator kultury – spiritus movens dziesiątek imprez muzycznych i filmowych.

Celem koncertu było uczczenie 90. rocznicy urodzin francuskiego poety, kompozytora, wykonawcy, którego twórczość i legenda na trwałe wpisały się do kanonu współczesnej sztuki.

Do udziału w występie zaproszono: Marię Peszek, Anię Rusowicz, Darię Zawiałow, Ralpha Kaminskiego, Fismolla, Natalię Grosiak, Tymona Tymański, Tomka Makowieckiego, Łukasaz Lacha, Skubasa i Johna Mitko, a także muzyków: Daniela Blooma, Bartosza Szczęsnego – instr. klawiszowe i opracowanie muzyczne koncertu, Olka Świerkota – gitary, Marcina Ułanowskiego – perkusja, Krzysztofa Pacana – bass.

Przekładu piosenek na język polski dokonali: Rene Koelblen, Piotr M. Cieński i Stanisław Waszak. Producentem wykonawczym była Kamila Golik, oprawą wizualną zajął się Tomasz Filipiak, za dźwięk odpowiadał Marcin Iszora, a za wsparcie i booking – Maciej Pilarczyk.

Prowadzenie koncertu przypadło Annie Gacek – prezenterce związanej z radiową „Trójką”.

Tak znakomita ekipa dostarczyła niezapomnianych wrażeń, które, pomimo upływu kilku miesięcy, są nadal żywe i porywające, a kreacje sceniczne i interpretacje utworów Gainsbourga stworzone przez Marię Peszek, Anię Rusowicz i Łukasza Lacha, Tomka Makowieckiego i Darię Zawiałow nie tylko umocniły pozycję tych indywidualności, ale kolejny raz pokazały różnicę pomiędzy artystami a wykonawcami.

Bardzo gorąco zapraszamy do wysłuchania programu Piotra Metza „Lista osobista”, w którym znalazły się rozmowy z wykonawcami, fragmenty koncertu oraz oryginalne nagrania francuskiego buntownika, o którym Tomek Makowiecki powiedział:

– Mój idol. Od wielu lat. Przez Serge’a zacząłem palić papierosy. Miałem wtedy około 16 lat. Jego postać zrobiła na mnie duże wrażenie. Facet pewny siebie, skandalista otaczający się pięknymi kobietami i do tego utracjusz, ale też wybitny, nie tylko muzyk, kompozytor, tekściarz, ale i reżyser. Podobał mi się ten łobuz, ten jego sznyt, ten jego niegrzeczny look.

1) Rozmowy i piosenki 1: https://www.polskieradio.pl/9/349/Artykul/2190115,Lista-osobista-15-wrzesnia-godz-1911

2) Koncert: https://www.polskieradio.pl/9/349/Artykul/2190125,Lista-osobista-15-wrzesnia-godz-2004

3) Rozmowy i piosenki 2: https://www.polskieradio.pl/9/349/Artykul/2190115,Lista-osobista-15-wrzesnia-godz-1911

Poniżej udostępniamy kilkadziesiąt zdjęć, wcześniej nie prezentowanych publicznie, w nadziei, że choć w małym stopniu przybliżą lub utrwalą atmosferę tego magicznego wieczoru.

→ M. Baryła

20.03.2019

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• zobacz także: > „Cohen i kobiety”

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i fotografii tylko za zgodą wydawcy „Gazety Trybunalskiej”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.