Plus czy Minus – II wojna światowa – scenariusze alternatywne

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Plus czy Minus – konfrontacje historyczne.

Pierwszy po wakacjach panel dyskusyjny nosić będzie tytuł “II wojna światowa – scenariusze alternatywne”, a odbędzie się 6 września 2019 r. (piątek) o godz. 18:00 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13.

Czy II wojna światowa mogła potoczyć się inaczej? Jak po 80 latach od jej wybuchu oceniamy polskie zaangażowanie w ten konflikt. Czy istniała realna alternatywa by w 1939 roku Polska mogła wejść w alians z Hitlerem przeciw Stalinowi? Współcześnie w polskiej debacie historyczno-publicystycznej coraz mocniej pojawiają się tezy, że było to możliwe. Zwolennicy tej wizji podkreślają, że dzięki temu Polska mogła uniknąć doświadczenia ciężkiej okupacji i zniszczenia kraju.

Co by się stało, gdyby sanacyjne władze podjęły taką decyzję? W dyskusji tej pozostaje jeszcze jedno pytanie: skoro II RP została pokonana przez podwójne uderzenie Niemiec hitlerowskich i Związku Radzieckiego, to czy polscy politycy postąpili właściwie pozostając w obozie antyhitlerowskim po wrześniu ’39?

A może wszystkie te dywagacja to ahistoryczne i niezwykle szkodliwe dla współczesnej polskiej polityki historycznej – mrzonki? Jaki jest dla Polski całościowy bilans II wojny światowej? Czy wyciągnęliśmy właściwe wnioski z tego tragicznego i traumatycznego wydarzenia dla naszego narodu? W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej chcemy powrócić do tej dyskusji i do tych pytań.

Goście:

dr Natalia Lemann – Literaturoznawczyni, Katedra Teorii Literatury Instytut Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, autorka książki „Historie alternatywne i steampunk w literaturze. Archipelagi badawczo-interpretacyjne”.

red. Bartłomiej Radziejewski – dyrektor i założyciel think tanku i magazynu „Nowa Konfederacja”, w latach 2015-2017 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, politolog, publicysta i eseista.

dr Mikołaj Mirowski – historyk i publicysta, pracownik Muzeum Historii Polski, prowadzący w Muzeum Powstania Warszawskiego cykl „Warszawa dwóch Powstań”, autor tomu rozmów „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura”.

Prowadzenie: dr Rafał Jaśkowski, historyk i politolog

Patronat medialny: Dzieje.pl, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Nowa Konfederacja, TVP Historia, TVP3 Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Liberte!, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org.

→ (mm)

3.09.2019

• grafika: organizatorzy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.